Rok 1974 – štart kanadského fenoména Rush

Nemám ani zďaleka zmapovanú kompletnú tvorbu kanadskej legendy Rush, napriek tomu mi dovoľte, aby som v rámci svojich recenzentských pokusov napísal zopár slov, a vyjadril tak pozitívny vzťah k premiérovému dielu tejto skupiny.

Priznám sa, dlho som sa vyhýbal pátraniu v diskografii kapely, pretože zamlada ma odradil singel Spirit Of Radio, doslova mi Rush sprotivil. Po mnohých rokoch som to skúsil a začal, ako to je u mňa zvykom pri podobných formáciách s bohatou zásobou LP, debutom z roku 1974. A bolo to tam. V podstate viem, čo nasledovalo, ale žiadny iný album, ktorému som dal šancu, ma už takto nechytil. Málokto som mnou bude súhlasiť a je mi to jasné, ale…

RUSH (1974), zľava: GEDDY LEE, ALEX LIFESON a JOHN RUTSEY.

…pri všetkej úcte k histórii Rush, je mi jedno, kto tu bubnuje. Neriešim, kto napísal texty. Nešpekulujem, k akej skupine, akému hard rocku sa to prirovnáva. Je tu prinajmenšom päť skvelých skladieb, na ktoré sa vždy veľmi teším a vychutnávam si ich naplno – Finding My Way, Take A Friend, Here Again, Before And After a Working Man!!!! Takže, bez nejakej rozborky a zborky – toto je môj Rush, toto je hard rock, aký milujem!

Výborný debut!!!!

Na záver si neodpustím poznámku: na internete som sa stretol so záplavou postojov, že Burke Shelley, frontman a basák britskej úderky Budgie, kopíroval spev Geddyho Lee. Nedovolím si tvrdiť, že autori tých riadkov nevedia o hudbe absolútne nič, ale s určitosťou viem, že majú obrovské medzery v rockovej histórii.

SKLADBY:
1. Finding My Way /Lee, Lifeson/ 5:05
2. Need Some Love /Lee, Lifeson/ 2:19
3. Take A Friend /Lee, Lifeson/ 4:24
4. Here Again /Lee, Lifeson/ 7:34
5. What You’re Doing /Lee, Lifeson/ 4:22
6. In The Mood /Lee/ 3:33
7. Before And After /Lee, Lifeson/ 5:34
8. Working Man /Lee, Lifeson/ 7:10

NOTES:
Tracks 1, 2, 4, 5, 7 recorded at Toronto Sound Studios.
Tracks 3, 5, 6, 7 and 8 recorded at Eastern Sound.
Remixed at Toronto Sound.

ZOSTAVA:
Geddy Lee – lead vocals & bass
Alex Lifeson – guitars & vocals
John Rutsey – drums & vocals

Rush Book Cover Rush
Rush
Hard Rock
Mercury
1974
LP
8
CD Anthem ‎– 534 623-2, Mercury ‎– 534 623-2 /1997/

10 názorov na “Rok 1974 – štart kanadského fenoména Rush”

  1. Debut Rush je výborný hardrockový počin. Kapela po ňom vykročila k osobitému a svojskému poňatiu muziky, ktoré ju vyčlenilo z davu výborných k výnimočným, ale to nič nemení na tom, že už na svojej prvotine šla nadoraz. Mám ju rád, akurát mi hrá.

  2. Skupinu Rush jsem do nedávna neposlouchal, kamarád prodejce CD mi nabídl jejich CD v akci, koupil jsem si je a s hrůzou zjistil, že ten zpěv asi nedám. Debut jsem si koupil tehdy taky, ten je jiný, více v duchu Led Zeppelin a docela se mi líbí.

  3. Už jenom Peartovou neúčastí je debut jinej než ostatní alba Rush, ale taky si ho svedu užít, Here Again násobně. Kapele (a bicmenovi zvlášť) slouží ke cti, že na něj nikdy nezanevřela a do setlistů vždycky něco vybrala. Nejčastějš In the Mood, finálovkou Working Man končil základní set jedinýho pražskýho vystoupení Rush.

  4. Mám sice raději až to období následující, plné dlouhých, propracovaných skladeb, ale aj ten debut je v pohodě a dokážu si ho bez problémů poslechnout a užít.
    V hodnocení bychom se sice neshodli, ale co na tom. Ta pluralita názorů je vlastně normální a mít na všechno stejnej názor by bylo divné.
    Pito, dík za recku. Není dlouhá, ale to podstatné jsem se z ní dozvěděl.

  5. Minulý rok jsem o této desce napsal : “Nenašel jsem tu sice muziku s neotřelými postupy, pro které jsem si Rush v dalších letech oblíbil, ale na druhou stranu jsem dostal naservírován skvělej dřevní hard rock s výborným zvukem. Indície na pozdější směřování kapely jsou snadno k nalezení.”

    Díky,

Pridaj komentár