Čerstvé zboží z pekařství Marconi

2CD Inside Out Music – IOMSECD 490,
Sony Music – 88985473122  /2017/

Nestíhám a už dávno nejsem “in”. Současnou prog rockovou scénu sleduju jen z uctivé vzdálenosti a aktuální novinky si kupuju jenom ve zcela výjimečných případech. Trochu neočekávané a zbrusu nové (dvojité) CD legendárních Premiata Forneria Marconi je přesně takovou – pravidlo potvrzující – výjimkou. 

Placka vyšla loni na podzim, tedy čtyři roky po povedené  PFM In Classic – Da Mozart A Celebration a jestli dobře počítám, je v pořadí devatenáctou studiovou řadovkou. Je to dobrá deska, která roste s každým poslechem, ale ruku na srdce – kolik fanoušků se opakovaně vrací k nahrávce, která ho nechytila na “první dobrou”? V dnešní době, kdy můžete streamovat, kupovat, nebo si stáhnout prakticky cokoliv? Já tedy ne…

První info o chystané novince jsem zachytil na webu vydavatelství BTF. Omrknul jsem tracklist, sestavu a trochu zklamanej zjistil, že kytarista a zpěvák Franco Mussida to definitivně zabalil a jádro kapely tvoří zbylí dva matadoři – poslední ze zakládajících členů, bubeník a zpěvák Franz di Cioccio a basista Patrick Djivas. Mezi staré známé počítám ještě houslistu Lucia Fabbriho (který se u PFM střídavě objevuje už někdy od roku 1980), jakžtakž znám kytarového virtuóza Marca Sfogliho, ale zbytek sestavy je pro mě záhadou. No, dal jsem tomu jeden poslech z (tuším) progstreaming, mrknul na ofiko videoklip na YTB a celé to odložil s tím, že se k tomu (možná) někdy vrátím. Když jsem pak před několika týdny brouzdal Mediamarktem a už se chystal – s prázdnejma rukama – odejít, ta trochu naivní malůvka na obálce na mě mrkala tak smutně, že jsem neodolal…

Nějaké rytmické zvrácenosti a inštrumentální kejkle by čekal leda tak blázen. Není to ani na sedmdesátá léta odkazující retro prog, alébrž moderní rocková deska, plná vesměs přímočarých a melodických písniček a jestli tady slyším nějakou podobnost se starší tvorbou, tak s tou ze začátku osmdesátých let. Téměř každá písnička obsahuje nějaký pěkný hudební motiv, nebo melodický refrén a přesně to splňuje hned úvodní – byť poněkud posmutnělá – We’re Not An Island. Líbí se mi aj hitová klipovka The Lesson, pěknej motivek mají také následující So Long a baladická There’s A Fire In Me. Pochválil bych i chytlavou a peprnými housličkami vyšperkovanou instrumentálku Freedom Square a vyvrcholením celého alba je pro mě předposlední a podmanivě melodická Hannah. Na albu není jediná skladba, která by mě nutila ji přeskočit a to je na 62 minut dlouhou nahrávku výborná vizitka.

Koupil jsem si speciální edici s oběma jazykovými mutacemi, které poctivě střídám – a světe div se, ale zrovna v tomhle případě mi ta angličtina vůbec nevadí. Já mám tu italštinu spojenou spíš se sedmdesátými lety a sympho progem se specifickou atmoškou, jenže tohle je spíš AOR/classic rock a k němu se ta anglina hodí.

Pochválil bych vytaženou a tedy velmi dobře slyšitelnou Djivasovu basu, ale celkový zvuk byl pro mě spíš zklamáním a trvalo několik poslechů, než jsem se s tím popasoval. Je takovej trendy placatej, nevýraznej a zastřenej, chybí mi víc detailů a prostoru. Ale to už je podle vkusu každého soudruha. Možná, že jsem jen přehnaně náročnej.

Digipak je pěknej a hraje všemi barvami, malinko naivní kresba na obalu vynikne teprve po rozevření celé “triple gatefold” skládačky a hezčí je spíš ta uvnitř, zobrazující fantasktní džungli. Tlusťoučkej booklet obsahuje komplet texty v angličtině aj italštině, sestavu a (jednu) fotografii. Plus reklamní letáček Inside Out.


S hodnocením jsem si lámal hlavu. Tři, nebo čtyři? Zkrátka a dobře, je to pěkná rocková deska, kterou jsem si i přes počáteční rozpaky oblíbil, pořád se k ní vracím a jsem rád, že ju mám.

SKLADBY:
Disc 1 – English
1-01. We’re Not An Island 7:12
1-02. Morning Freedom 6:06
1-03. The Lesson 5:08
1-04. So Long 5:56
1-05. A Day We Share 6:03
1-06. There’s A Fire In Me 4:55
1-07. Central District 5:28
1-08. Freedom Square 4:47
1-09. I’m Just A Sound 5:57
1-10. Hannah 5:16
1-11. It’s My Road 5:07

Disc 2 – Italiano
2-01. Il Regno 7:12
2-02. Oniro 6:06
2-03. La Lezione 5:08
2-04. Mayday 5:56
2-05. La Danza Degli Specchi 6:03
2-06. Il Cielo Che C’è 4:55
2-07. Quartiere Generale 5:28
2-08. Freedom Square 4:47
2-09. Dalla Terra Alla Luna 5:57
2-10. Le Cose Belle 5:16
2-11. Big Bang 5:07

SESTAVA:
Franz Di Cioccio – lead vocals, drums
Patrick Djivas – bass, keyboards
Lucio Fabbri – violin, viola
Marco Sfogli – guitars
Alessandro Scaglione – piano, keyboards
Alberto Bravin – keyboards, backing vocals
Roberto Gualdi – percussions
+
Stefano Bollani featuring on It’s My Road / Big Bang

 

Emotional Tattoos Book Cover Emotional Tattoos
Premiata Forneria Marconi
progressive rock
Inside Out Music/Sony Music
2017
2CD
CD1-11 a CD2-11

2 názory na “Čerstvé zboží z pekařství Marconi”

  1. Snake, vďaka za recenziu na novinku skupiny Premiata Forneria Marconi (PFM)!
    Vypočul som si obe verzie – taliansku i anglickú. V roku 2017 vydala nový, v poradí tretí, album A New Chant aj kapela Acqua Fragile, ktorá sa dala dokopy po vyše 40 rokoch. Spevák Bernardo Lanzetti bol v minulosti členom aj PFM. Ak porovnám obe nahrávky, viac ma zaujalo dielo Acqua Fragile.

    1. Hudba je nevyzpytatelná 🙂 U mě tomu bylo přesně obráceně – na ten první poslech mě o něco víc zaujali PFM. Ale je fakt, že kdyby nebyli v běžné distribuci a nemrkali na mě z regálu, tak jsem si je nekoupil. V eshopu mám jiné favority. Ale nelituju, chraň Bůh. Zrovna mi hrajou…

      Dík za názor, vážím si toho.

Pridaj komentár