Orange Peel po nemecky

Nemecká psychedelicko-rocková skupina Orange Peel je jedným zo zabudnutých klenotov toho, čo sa občas nazýva krautrock. Veľa sa o nej nevie, vznikla v roku 1968, v roku 1969 nahrala jediný album, Orange Peel, ktorý vyšiel v roku 1970.

Zostavu tvorili spevák H. Peter Bischof, 17-ročný bubeník Curt Cress, gitarista H. Leslie Link, basgitarista Heinrich „Heini“ Mohn a klávesák Ralph Wiltheiß. Niektoré zdroje uvádzajú aj ďalšieho gitaristu menom Michael Winzkowski, ja vychádzam z bookletu digipaku Citystudio Media Production z roku 2003, kde sa jeho meno neuvádza. Skupina sa rozpadla v roku 1970. Je zaujímavé, že zmienený booklet informuje, že album vydala spoločnosť Bacillus Record až v roku 1972, čo nie je pravda. Inak, skupina v roku 1970 vyprodukovala aj singel I Got No Time/Searching For A Place To Hide.

Album obsahuje štyri skladby, tri pôvodné kompozície a jeden cover od Johna D. Loudermilka, slávnu vec Tobacco Road. Tú síce lepšie spracovali ako Eric Burdon, tak Spooky Tooth, ale i tak ide o parádnu verziu. Štýlovo ide o výrazný klávesový hard rock šmrncnutý dávkou príjemnej psychedélie, často počuť perkusie, okrem organu sa predvádza predovšetkým gitarista a to je v kocke všetko. Album plynie ako jedna skladba. Dlhé inštrumentálne plochy sú samozrejmosťou, nechýba štipka bluesového cítenia. Najlepšia skladba je asi záverečná We Still Try To Change, to je inferno nástrojového hluku a svojim spôsobom je to vyvrcholenie toho, k čomu celý album smeroval. Keby som mal Orange Peel prirovnať k jeho dobovým konkurentom, majú blízko k Frumpy (najmä k albumu 2, štýlom aj počtom skladieb).

Po rozpade sa Mohn pridal k skupine Epsilon a Curt Cress naštartoval svoju hviezdnu kariéru, fungoval v skupinách 2066 & Then, Emergency, Passport, Atlantis, New Triumvirat a ďalších.

Pre fanúšikov blues-psych-hardrockových dlhometrážnych kompozícií je štvorskladbový album Orange Peel povinnosťou.

Diskografia:

 1. Orange Peel (1970)

4 názory na “Orange Peel po nemecky”

 1. Ba, Orange Peel jsou pro krautrockera povinností, dík za připomínku.
  Jejich story mám roky rozpracovanou, tož pár doplňujících poznámek, které by měly ladit se skutečností:
  Kapela pochází z hesenského Hanau, města bratří Grimmů.
  Michael Winzkowski byl členem první sestavy Orange Peel (Leslie Link – gt, Curt Cress – dr, Heinrich Mohn – bg, Michael Winzkowski – voc), která natočila zmíněný singl (Admiral Rec., 1970), na obou skladbách se podílel i autorsky. Pod pseudonymem Michael Wynn vydával v 70. a 80. letech alba sólo i se svým Bandem.
  Singl uspěl nejvíc ve Francii, domluvené turné selhalo kvůli managementu, i tak si kapela zahrála s Black Sabbath, Deep Purple, Chicken Shack…, rozpadla se ’71.
  Vedle Mohna a Cresse o sobě dával vědět i Leslie Link. 1976 otevřel první obchod s kytarama, 1984 založil Links Musical Instruments a inicioval reunion Orange Peel, k němuž došlo s jedinou změnou oproti albové sestavě (Beau Heart – key)… LL: “Říkali jsme si, že by bylo dobrý, kdyby přišlo 300 lidí. Dorazilo jich 1300”.
  V nepravidelných intervalech kapela vystupovala bezmála třicet let, poslední společné vystoupení se odehrálo 27. 9. 2013 (https://youtu.be/kPI9eZDsAAo).
  Koncem roku 2011 vyšla u Long Hair reedice na vinylu vč. singlových skladeb.
  Údajně existuje živá nahrávka z období natáčení alba, která neobsahuje žádný materiál z LP, jen covery a upravenou verzi singlového Áčka I Got No Time.

  1. Vďaka za doplňujúce informácie a zverejnenie aspoň časti tvojich poznámok. Vidím, že sa oplatí presúvať sem moje historické texty z progboardu, ktoré následne obohatíš. Predovšetkým ma teší, že Orange Peel môžeme pripomenúť, stoja za to.

Pridaj komentár