Opica v USA, to môže byť aj britská invázia!

Orang-Utan bola jednou z takmer nekonečného prúdu zabudnutých skupín zo začiatku 70-tych rokov. Spájala v sebe hard rock a blues, magickú formulku, ktorú mám dodnes rád.

Asi nikoho neprekvapí, že šlo o britskú kapelu, kde inde sa tak darilo prevziať blues a spraviť z neho tvrdý rock. Sformovala sa v Londýne, čoby kvintet v zložení Terry „Nobby“ Clark (spev), Mick Clarke (gitara), Sid Fairman (gitara), Paul Roberts (basa) a Jeff Seopardie (bicie). Podľa všetkého sa najprv volala Hunter. Hudobníkom bolo cca 19-20 rokov, spevák Clark mal predtým formáciu Jason Crest, s ktorou nahral nejaké single a pripravoval album, ktorý napokon nevyšiel. Jedinými dochovanými spomienkami na ňu sú albumy Collected Works Of Jason Crest 1968-69 (1998) a Radio Sessions 1968-69 (1999).

V roku 1971 (na internete možno nájsť aj rok vydania 1970) sa kapele podarilo vydať svoj jediný album Orang-Utan.

Osem skladieb, osem stabilných oporných stĺpov poriadnej muziky! Už od úvodnej strednotempovej ťažkej rifovky I Can See Inside Your Head je jasné, že to bude bomba. Spevák je z kategórie revačov, disponuje škrípajúcim hlasom, čo mi pri tomto type hudby vyhovuje. Občas zvoľní, použije hal, ale stále je to prvoplánový vreskľúň. Rýchlejšia skladba Slipping Away nezabúda na občasné pomalšie momenty, nechýba vzdušný slaďák Love Queen so svižnou gitarovou medzihrou. Led Zeppelin sa pripomenie v Chocolate Piano, čo je pomalšia ťažkotonážna „tvrďárňa“. Gitarový blues rock If You Leave a slaďák Fly Me High s gradujúcim gitarovým sólom v závere sa počúvajú jedným  dychom.  Country Hike je priam Cream, veľmi mi svojim hojdavým tempom pripomína Fanny Adams. Záverečná melodická pecka Magic Playground je plná vyhrávok a dôstojným zavŕšením výbornej dosky.

Album vyšiel v USA na značke Bell Records, pričom rýchlo upadol do zabudnutia. Hudobníci nelenili a pokračovali v nastolenom trende. Inými slovami, zmizli do iných, ešte zabudnutejších skupín (Terry Clark do The Holy Mackerel, Mick Clarke do Freddie Mac’s Extravaganza a Jeff Seopardie do Freddie Mac’s Extravaganza, Pete Atkin, Pacific Eardrum, Sad Café a Boys Don’t Cry).

Na cédečko sa album dostal dvakrát (oficiálne), v roku 1998 vyšiel vďaka Lizard Records a v roku 2005 mu dalo život Buy Or Die Records. Pre fanúšika hard rocku a skupín ako Leaf Hound, ale aj Free a Led Zeppelin, je to istá voľba.

P.S. Mick Clarke je iba menovcom gitaristu z Killing Floor.

P.P.S. Cca pred desiatimi rokmi som napísal, že každý deň, keď sa mi podarí dostať k takejto zabudnutej perle, je pre mňa potvrdením toho, že život má zmysel. Nič sa nezmenilo.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Skladby:

 1. I Can See Inside Your Head 3:30
 2. Slipping Away 6:16
 3. Love Queen 4:34
 4. Chocolate Piano 6:36
 5. If You Leave 5:26
 6. Fly Me High 4:52
 7. Country Hike 4:11
 8. Magic Playground 3:25

Zostava:
Terry “Nobby” Clark: spev
Mick Clarke: gitara
Sid Fairman: gitara
Paul Roberts: basa
Jeff Seopardie: bicie

Orang-Utan Book Cover Orang-Utan
Orang-Utan
blues rock, hard rock
Bell Records
1971
LP, CD
8

14 názorov na “Opica v USA, to môže byť aj britská invázia!”

 1. Osobně mi připadá existence stejných textů v různých rubrikách poněkud nesystémová. I jednoalbové kapely by měly mít odlišný profil a samostatné recenze. Víc práce to je, o tom žádná pochyba..

 2. Co udělá trefně vybrané jméno kapely. Člověku spousta těch názvů proletí hlavou, aby je během pár okamžiků zapomněl, ale Orang-Utan (spolu s obálkou alba)stačí vidět jednou. A zasekne se v hlavě, červíček…

  Muzika je to dobrá, líbila se mi hlavně kajtra v “Chocolate Piano”.

  Hejkale, otevřel jsem si i tvůj profil kapely a na první pohled vypadá shodně s recenzí. Byl to úmysl, nebo došlo k nějakej chybce ?

  1. Nie, nedošlo k chybe. Začal som spracovávať jednoalbumové kapely tak, aby v jednom článku bola aj recenzia a aj biografia. Často je bio len pár viet, tak sa mi zdá zbytočné venovať tomu samostatný článok. Ale aby náhodný okoloidúci mohol kliknúť iba na profil alebo iba na album, dávam článok pod obe kategórie.

   Orang-Utan je moja krvná skupina a som rád, že sa jej už nezbavíš ani ty. 🙂

    1. Tož pravda, “často je bio jen pár vět”, ale ty se mnohdy při troše snahy dají doplnit o nové informace, které internet (ne)pravidelně přináší.
     Týká se i předmětné kapely, stačí vyhledat rozhovor s Mickem Clarkem nebo využít info ze skutečně první oficiální reedice (LP Sommor, 2014: viz), na který se s Clarkem podílel i Jeff Seopardie, jinak to – coby bubeník – výhradní autor repertoáru kapely. To určitě taky není bez zajímavosti, stejně jako další osudy zainteresovaných muzikantů, atd.
     Takže ano, rozumět se tomu dá snadno, ztotožnit se s takovým postupem ale nelze, bo jednoduše představuje nekalou praktiku nejen vůči “náhodným kolemjdoucím”, ale všem, kteří mají podobných šarád plné zuby z jiných neseriózních webů. Patřím mezi ně.

     1. Hej, dajú. Momentálne som rád, že mám čas aspoň na občasný presun textov z Progboardu sem. Pripojenie článkov, akejkoľvek úrovne, pod viacero kategórií nepovažujem za nekalú praktiku, skôr o možnosť pri výbere. Myslím, že je úplne jasné, že ide primárne o text k albumu. V rozmedzí: vedecká práca-stručná propagácia som osobne vyrovnaný aj s tou druhou možnosťou. Pokiaľ sa v texte nájdu faktografické chyby, nie je problém na ne upozorniť, vždy som seriózne uznal ich opodstatnenosť.

      Nemám však problém kategóriu Profil odstrániť a čakať na Godota, či sa niekedy nejaký text tohto typu vôbec niekedy na Rockovici zjaví.

     2. Mám dojem, že jsem trochu nešetrně píchnul do něčeho, do čeho jsem neměl 🙁 Právě z důvodů, o kterejch píšeš už profily kapel raději vůbec nedělám. Cizí jazyky neumím, expert na vyhledávání po webu taky nejsem a s překladačem jsem schopnej poslepovat tak akorát pár vět. Tak holt vypracuji stručné seznámení s kapelou, které vlepím přímo do recenze. Jenže nebejt hejkalova nadšení, těžko bych o Orang-Utan někde zakopl, něco si o nich přečetl a ještě si u toho poslechl pár ukázek.

      1. Snake: Je fakt, že recenzi mám za hodinu, a profil dělám několik dní. Jenže mě to baví, vrtat se v různých pramenech, vytahovat z nich informace, dávat dohromady mozaiku dávno zapomenutého osudu. Dozvím se tak o kapele úplně nejvíc, zjistím všechny možné souvislosti. Prostě v tu chvíli cítím, že jsem blízko tehdejšímu dění.

       1. Antony : z důvodů, které jsem uvedl výše jsem z toho nešťastnej. Samozřejmě hledám taky, čtu různé zahraniční recenze, pročítám blogy a slepuju si to dohromady, ale bez znalostí angličtiny je to očistec. A tak jsem rád, že si ten profil můžu přečíst v češtině. Tvoje, aj Borkovy práce jsou excelentní a díky vám za ně.

        1. Snake: Jsem si vědom vlastního příspěvkového půstu, bojuju s časem, jak by mě ještě v době zakládání Rockovice nenapadlo, tož jsem i chvíli váhal, ale hejkala znám nejen z netu, ale i z osobních střetů, o průběh debaty jsem tak neměl nejmenší obavu. S povděkem kvituju i zapojení dalších kolegů, i konečný výstup z diskuze.
         Tvoje příspěvky na mě působí dojmem, že je sypeš z rukávu jak esa v pokeru, ať už se teda za nima skrývá boj s jazykem nebo vyhledávačem, není to na nich znát. Jsou čtivé, takové se nepřejí. A pravda, mnohdy stačí jen pár slov a ukázka, čehož je i tady zářným příkladem MrKK. Nikdy nerecenzoval, neprofiloval, přesto patří mezi čtveřici těch, kterým vděčím za největší množství skvělých hudebních tipů (pro úplnost s hejkalem, Jardou Merhautem a J. Vlčkem skrz Rock 2000).
         PS: A teď si nejdu pustit toho primáta (mám digipak Buy Or Die, 2005), ale dopolední krautrockový přírůstek, kterým je CD Genuine od Jane, jinak to slepenec čísel v podání Peter Panka’s Jane, Klaus Hess’ Mother Jane a Jane, včetně 3 studiových nahrávek ze ’79., který jinde nevyšly.

       2. Tiež ma to baví, ale z časových dôvodov už na profily nemám kapacity. Keďže chcem postupne väčšinu svojich textov z progboardu presunúť na Rockovicu, robím aspoň základnú jazykovú korektúru a veľmi stručnú verifikáciu diskografií, či niečo nepribudlo.

Pridaj komentár