Najpodmanivejšie psychedelické blues

Jasper bola ďalšia z radu výnimočných psychedelicky bluesových skupín z Veľkej Británie (priamo z Londýna), ktorá nahrala jeden album a zmizla v priepasti rockových dejín.

Prvopočiatky možno nájsť v kapele Union Blues, ktorá pôsobila od roku 1967 a v roku 1969 sa premenovala na Jasper. Album Liberation z toho istého roku je jedným z najzaujímavejších počinov tej doby. Obsahuje absolútne originálnu verziu Baby Please Don’t Go a neuveriteľne chytľavú verziu St. Louis Blues. V zostave pôsobila hneď pätica hráčov, menovite Steve Radford (gitara), Alan Feldman (klávesy), Jon Taylor (basa), Nick Payn (spev, harmonika, flauta) a Chico Greenwood (bicie, perkusie).

Máloktorý z nich dnes rozžiari iskričku poznania v očiach rockových fanúšikov, napriek tomu sa občas s niektorými môžeme stretnúť aj v ďalších rokoch.

Feldman (občas aj Fealdman) s Greenwoodom hrali následne v brassrockovej kapele Trifle, prvý menovaný sa mihol vo funky kapele F.B.I., prispel na album Golden Flight od Momoe Yamaguchi a potom hral so Sniff ‘nthe Tears, pričom posledná známa hudobná zastávka bola v prvej polovici 90. rokov u sólistu McCalla.

Greenwood hral v 70. rokoch v skupinách Jodo, Ace, Moonrider a Phil May & Fallen Angels. Taylor hral v Killing Floor, Little Free Rock, Jodo a počiatkom 80. rokov aj v Nick-Nack.

Payn (občas aj Payne) hral v Little Free Rock, Moon, Q-Tips a dokonca aj s Bill Wyman & The Rhythm Kings.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

  1. Liberation (1969)

2 názory na “Najpodmanivejšie psychedelické blues”

  1. Přiznám se, o téhle skupině jsem slyšel a četl si poprvé. Našel jsem si tuhle desku na ulož to a vyrobil CD, po začátku, který má hodně zastaralý sound následuje jak píšeš skvělá verze blues Baby Please Don’t Go, která mě dostala. To co následuje mě coby fanouška raných Jethro Tull hodně oslovilo, sice zůstanu u tohoto výpalku, nebudu si kupovat originál, nemám to už kam dávat, ale o to častěji si pustím tenhle výpalek. Díky za rozšíření obzoru.

Pridaj komentár