Moxy

Kanadská hardrocková kapela Moxy sa zo zabudnutia odpútala predovšetkým tým, že na jej debute hosťoval gitarista Tommy Bolin (Deep Purple, keby niekto nevedel). Naštartovala tak kariéru, ktorá viedla k deviatim albumom do roka 2015. 

Jej počiatky možno vystopovať v skupine Leigh-Ashford z Toronta, kde sa stretli spevák Buzz Shearman, bubeník Bill Wade, gitarista Earl Johnson a basák Kim Frased. Patálie s basákom vyústili do najatia Wadeovho kamaráta Terryho Jurica, a tak vznikla formácia Moxy. V roku 1974 vydala singel Can’t You See I’m A Star a po získaní kontraktu od Polydoru sa v roku 1975 ocitla v štúdiách v Kalifornii, aby nahrala debut. A vďaka náhode sa tam práve potuloval Tommy Bolin, ktorý sa zrazu podieľal na nahrávaní a zasóloval si hneď v šiestich skladbách. Eponymný album sprevádzal singel Fantasy a po návrate do Toronta sa ku skupine pridal druhý gitarista Buddy Caine. Tak ho aspoň uviedli na obale debutu, hoci na ňom nehral.

V domovine sa stali koncertnou stálicou s vynikajúcou reputáciou, v roku 1976 vyšiel album II sprevádzaný singlom Take It Or Leave It. V roku 1977 vyšiel album Ridin’ High a následne skupinu opustil Wade. V marci toho roka za bicie usadol Danny Bilan. Kapela sprevádzala na americkom turné AC/DC, ale koncom leta sa uprostred turné porúčal spevák Shearman a založil si kapelu Buzzsaw. Nahradil ho Mike Rynoski a v roku 1978 s nimi nahral album Under The Lights. Neúspech prinútil kapelu k rozpadu.

Rynoski si zmenil meno na Mike Reno a žal úspechy so skupinou Loverboy.

Na prelome 80. rokov sa Shearman spojil s Juricom, Caineom, Bilanom, Woodym Westom (gitara) a Dougom MacAskillom (gitara), aby obnovili Moxy, avšak 16. júna 1983 zahynul pri motocyklovej nehode. Mal tridsaťtri rokov. Jeho žena Valerie iniciovala v roku 1984 kompilačný album A Tribute To Buzz Shearman s tromi dovtedy nevydanými skladbami. Zvyšní členovia sa rozutekali kade-tade.

A zišli sa až v roku 1999 vo Wadeovom domácom štúdiu, kde vznikol album V, ktorý vyšiel v roku 2000 (a následne sa dožil viacerých znovuvydaní s koncertnými skladbami ako bonusmi). Zostavu tvorili Wade, Johnson, Caine, basák Jim Samson a spevák Brian Maxim. Wade však ochorel na rakovinu, a tak sa na turné vydal nový bubeník Kim Hunt. Dňa 27. júla 2001 Wade ťažkej chorobe podľahol. Rok 2002 zachytil Moxy na koncertnom albume Raw. V roku 2003 vystriedal Maxima spevák Alex Machin známy zo skupín A Foot In Coldwater a Champion. Toho v roku 2008 nahradil Russell Graham. Kapela bola aktívna aj naďalej.

V roku 2014 ohlásil Johnson novú zostavu, v ktorej boli Nick Walsh (spev), Alexis Von Kraven (bicie), Rob Robbins (gitara, vokály) a Rod Albon (basa). Výsledkom bolo turné, z ktorého vyšlo DVD a CD 40 Years And Still Riding On, pričom pre fajnšmekrov vyšla aj trojdisková limitka v obmedzenom náklade 2000 kusov.

Zostava sa v priebehu posledných rokov tu i tam menila, od roka 2015 bubnuje v skupine Desche Sparboom. Posledná zostava figuruje v zložení Johnson, Albon, Walsh, Robbins a zmienený Sparboom.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:
Moxy
(1975)
II (1976)
Ridin’ High (1977)
Under The Lights (1978)
A Tribute To BuzzShearman (1984)
V (2000)
Raw (2002)
Live In Toronto (2014)
40 Years And Still Riding On (2015)

4 názory na “Moxy”

Pridaj komentár