Kanadský hard rock v znamení Moxy

Ku kanadskej hardrockovej kapele Moxy som sa dostal cez Bolina, keďže si zahral sóla na niekoľkých skladbách debutu, nešlo odolať a album skončil v mojej zbierke. Je z roku 1975 a  priniesol hneď osem skladieb, v rámci ktorých ponúkol prevažne pomalé tempá a kryštálový zvuk. 

Hneď úvodná balada Fantasy kombinuje melanchóliu s klavírnymi podkresleniami a dala by sa zniesť v rádiu. Akože zrýchlenie v závere sa síce stále pohybuje kdesi okolo leňochoda počas siesty, ale k sólu sa to hodí. Akustický úvod ďalšej pohodovky, Sail on sail away, sa prehupne do ráznej „zeppelínovsky“ sekanej rifovačky, ale ani náhodou sa nejedná o bezduché kopírovanie, čo je plus. A to ani keď si spevák naskrutkuje do hrdla „trejdmarkový“ jačák. Ešte sekanejšia pocta rovnakej britskej klasike je Can’t You See I’m A Star. Čo k tomu dodať? Nádhera.

Životabudič kovového vyznenia Moon Rider pokračuje v nastolenom trende, tempo sa prehupne mierne k povolenej rýchlosti v obci, čiže je to vlastne tvrdá rocková nakladačka. Aké prekvapenie, keď sa refrén zahalí do akéhosi naliehavého oparu a vystrieda ho pirát ciest v podobe šprintujúceho gitarového sóla! V týchto chvíľach som väčšinou pohltený a nadšene trieskam hlavou v povetrí. Zeppelínovská továreň na rify sa nekompromisne valí z jednej skladby na druhú, Time To Move On utešene klincuje, ťažkotonážny valec Still I Wonder by rozmliaždil ľubovoľného rádoby gansterského rapera a každú druhú bubácku metalovú úderku. Inými slovami je to hard rock prvej akosti. Bluesovo rozvrhnutý rytmus podopiera vražednú temnotu zvanú Train, ktorá má jedinú chybu, končí ani nie za päť minút. Záverečný mlynček na mäso pomaly gniavi poslucháča a má priliehavý názov Out Of The Darkness (Into The Fire) a nekecám, keď prehlásim, že metalisti by sa v tejto skladbe našli.

Moxy som si zaradil do kategórie normálnych hardrockových kapiel typu Montrose, nič, čo by ma donútilo ísť do kolien, jednoducho poctivá rocková záležitosť. A za tie pomalšie tempá má u mňa bod k dobru, gitarový hard rock, ktorý neuháňa a aj tak má čo povedať, mám rád.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Skladby:
1. Fantasy 5:40
2. Sail On Sail Away 4:52
3. Can’t You See I’m A Star 3:36
4. Moon Rider 4:25
5. Time To Move On 4:09
6. Still I Wonder 4:16
7. Train 4:37
8. Out Of The Darkness (Into The Fire) 4:57

Zostava:
Buzz Shearman: spev
Earl Johnson: gitara
Terry Juric: basa
Bill Wade: bicie
a
Tommy Bolin: gitara (1, 4-8)
Tom Stephenson: piano (1)

Moxy Book Cover Moxy
Moxy
hard rock
Polydor
1975
LP, CD
8

Názor na “Kanadský hard rock v znamení Moxy”

Pridaj komentár