Moby Grape ‎– Moby Grape (1967)

Již na základce mi učarovali hippies, flower power, „love not war“ a když jsem slyšel, co skupiny Grateful Dead, Jefferson Airplane, The Doors a další hrají na různých „love in“, „be in“…, tak to byla láska na celý život. Hudbě, kterou tyto skupiny hrály, se říkalo psychedelická, některé kapely skládali a hráli v marihuanovém i jiném opojení.

Moby Grape založil kanadský kytarista a zpěvák Alexander “Skip“ Spence, který předtím působil jako bubeník v začínajících Jefferson Airplane. Moby Dick bylo jméno velryby z románu Hermana Melvilla a Grape je hrozen, takže Moby Grape je hrozen velikosti velryby. Debutovou desku vydali v roce 1967, stejně jako Jefferson Airplane a Grateful Dead.

Deska sama o sobě má necelou půlhodinu a je na ní třináct písniček. Zvuk i hudba odpovídá standardu doby, ale vyzařuje z ní obrovské nadšení a radost. Sound kapely je osobitý a trochu podobný Jefferson Airplane i Grateful Dead. Výborná je již úvodní skladba Hey Grandma s bluesovým podtónem. Ovlivněná blues je i následující Mr. Blues, akustická píseň 8:05 je plná něhy a vícehlasých vokálů. V podobném duchu se nese i Someday. S country nádechem je píseň Ain’t No Use s hostujícím kytaristou Peterem Lewisem. Mně se líbí zasněná Sitting By The Window a rychlejší Changes. Celá deska je pro mě plná výborné hudby.

První dvě LP jsem měl kdysi nahrané, pásky rozdal a chtěl si to nahrát na kazetu, ale nebylo to možné, nikdo to neměl. Pak jsem se pídil po CD, bylo poměrně drahé, nekoupil jsem a loni vydali Japonci debut ve speciální edici ještě s dalšími zapomenutými kapelami, takže už jsem ho zařadil do sbírky. Moby Grape je pro mě artefakt i kult zároveň, a tak hodnocení je 5/5.

SKLADBY:
A1. Hey Grandma (Stevenson/Miller) 2:43
A2. Mr. Blues (Mosley) 1:58
A3. Fall On You (Lewis) 1:53
A4. 8:05 (Stevenson/Miller) 2:20
A5. Come In The Morning (Mosley) 2:14
A6. Omaha (Spence) 2:43
A7. Naked, If I Want To (Miller) 0:55
B1. Someday (Spence/Stevenson/Miller) 2:41
B2. Ain’t No Use (Stevenson/Miller) 1:37
B3. Sitting By The Window (Lewis) 2:44
B4. Changes (Stevenson/Miller) 3:21
B5. Lazy Me (Mosley) 1:45
B6. Indifference (Spence) 4:14

SESTAVA:
Skip Spence – guitar, vocal
Bob Mosley – bass, vocal
Don Stevenson – drums
Jerry Miller – guitar, vocal
+
Peter Lewis – guitar (B2)

Moby Grape Book Cover Moby Grape
Moby Grape
Psychedelic Rock, Folk Rock
Columbia
1967
LP
13

2 názory na “Moby Grape ‎– Moby Grape (1967)”

Pridaj komentár