Moby Dick: Moby Dick (1973)

Talianska hardrocková kapela Moby Dick mala pohnutý osud a jej jediný album vyšiel dávno po jej rozpade, až v roku 2001, ale ako sa zvykne hovoriť, lepšie neskôr ako nikdy.

Keď sa nad tým zamyslím, z talianskej scény zo 70. rokov som sa najprv dostal ku kapelám, ktoré šli dosť pomimo obligátneho progresívneho, či art rocku, ktorým je talianska rocková scéna dodnes známa a pre ktorý je velebená. Prvé talianske albumy, čo som si kúpil, boli „akarmácke“ vydania I TeoremiMoby Dick. Obe ma uhranuli, dnes si však púšťam a pripomínam druhú menovanú. A že je to veľmi vydarený klon britskej veličiny. Akej?

Led Zeppelin sa pripomína hádam každou notou, každým kúskom rytmických toporných podkladov, azda len ten spev nie je plantovsky ujačaný. Týka sa to všetkých siedmych skladieb, ako to znie, si môžete vypočuť hneď v úvodnej veci Two Timing Girl:

Album krásne odsýpa, hoci sú jednotlivé skladby relatívne dlhé, vôbec mi to nepríde. Je to muzika, ktorá mi vyháňa z hlavy chmúrne myšlienky, núti ma kývať ňou do rytmu, zabúdam pri nej na povinnosti… Jednoducho mi sedí. Štyridsať minút nádhernej muziky mi nikdy nepríde ako strata času. Užívam si ako rýchle pretekárky (My Friend), tak baladické leňošky (What Time Is It), sexy zvodkyne (Provisional Baby Hip) a všetko medzi tým. Za zmienku stojí aj to, že sa tu spieva po anglicky, čo je takmer určite daň za to, že nahrávky vznikli v Londýne.

Samostatnou kapitolou sú tri bonusy z roku 1970. Melodický hard rock spievaný po taliansky spôsobom, akoby speváka z kože drali, to treba počuť!

Album nahraný v roku 1973 znie tak úžasne staromilsky, že nemôžem inak, ako sa ním kochať. Tak často, ako sa len dá. Aj keby sa nedalo.

Skladby:

 1. Two Timing Girl 4:34
 2. Free Wheelin Cat 4:32
 3. My Friend 4:18
 4. What Time Is It 6:02
 5. Provisional Baby Hip 6:10
 6. Groove Me 6:47
 7. Sex’n’Roll Express 7:59
  Bonusy:
 8. Il Giorno Buono 2:37
 9. Ad Ogni Costo 2:43
 10. Parlo Nel Vento 2:46

Zostava:
Alessandro Coppola: spev, gitara
Toni Di Mauro: gitara, spev
Vincenzo Petrone: basa
Adriano Assanti: bicie

Moby Dick Book Cover Moby Dick
Moby Dick
hard rock
Akarma
2001
LP, CD
7

Pridaj komentár