Magma: Mekanïk Destruktïw Kommandöh (1973)

Když bylo Christianu Vanderovi devatenáct let, zemřel černý saxofonista John Coltrane, na ten popud měl sen, že jeho duše vstoupila do něj. Založil skupinu, kterou nazval Magma a začal vymýšlet příběh planety Kobaia. Vymyslel i jazyk, kobaianštinu, směs francouzštiny a starogermánštiny. Vytvořil image skupiny založenou na černé barvě oblečení a na koncertech hudebníci hráli takřka bez pohnutí, čišel z toho chlad vesmíru a podvědomá obava a strach z neznámého. V roce 1970 vyšla eponymně pojmenovaná deska, na které začíná objevením planety Kobaia pozemšťany její příběh.

Magma: Mekanïk Destruktïw Kommandöh

Deska Mekanïk Destruktïw Kommandöh je jejich třetí deskou a přináší boj pozemšťanů s Kobaianany. Hudba Magmy je založena na monotónních rytmech připomínající Velvet Underground. Nepřeslechnutelný je vliv německého skladatele Carla Orffa a díky Johnu Coltranovi moderního jazzu. Díky zásadně sborovému zpěvu připomínají jejich desky německé opery. Christian Vander označoval hudbu skupiny Magma jako „zeuhl wortz“, což znamená v kobaianštině svatá věc. Skupina měla a má ve světě spoustu následovníků, kteří tomuto směru dali název zeuhl. Jeden z velkých obdivovatelů skupiny se jmenuje Tatsuya Yoshida, a ten založil několik skupin, které hrají tento styl.

Desku Mekanïk Destruktïw Kommandöh je nutno brát jako celek a jednu skladbu, nedá se vytrhnout jednotlivé části. Podle mě je deska nejlepším reprezentativním kusem, a doporučoval bych ji každému, kdo chce s poslechem desek skupiny začít. Desky skupiny jsou hodně vyrovnané a Mekanïk Destruktïw Kommandöh je podle mě asi nejlepší.

MAGMA – část mojí sbírky.

SKLADBY:
1. Hortz Fur Dëhn Stekëhn Ẁest (9:34)
2. Ïma Sürï Dondaï (4:28)
3. Kobaïa Is De Hündïn (3:35)
4. Da Zeuhl Ẁortz Mëkanïk (7:48)
5. Nebëhr Gudahtt (6:00)
6. Mëkanïk Kömmandöh (4:08)
7. Kreühn Köhrmahn Iss De Hündïn (3:14)

Total Time: 38:47

SESTAVA:
Klaus Blasquiz – vocals, percussion
Claude Olmos – guitar
Jean-Luc Manderlier – piano, organ
Teddy Lasry – brass, flute
René Garber – bass clarinet, vocals
Jannick Top – bass
Christian Vander – drums, percussion, vocals, organ
Stella Vander – chorus vocals
+
Muriel Streisfeld, Evelyn Razymovski, Michele Saulnier, Doris Reihnardt – chorus vocals

Mekanïk Destruktïw Kommandöh Book Cover Mekanïk Destruktïw Kommandöh
Magma
zeuhl
Vertigo
1973
LP
7
CD SJMD-7 Seventh Japan /2009/

8 názorov na “Magma: Mekanïk Destruktïw Kommandöh (1973)”

  1. Skvělý! První recenze na tuhle kapelu. Vybral jsi asi jejich nejslavnější album, já si víc vychutnám jazzem přímo tepající předcházející desku 1001° CENTIGRADES. I Francouzi uměli, a ne jen napodobovat Yes a Genesis jako ve své době slavní Atoll. Máme podobný vkus, takže mě nepřekvapuje, že si vybíráš kapely spíš z undergroundového břehu a je to tady díky tomu pěkně pestrý. A to je dobře 🙂 .

  2. Ahoj Zdeny, tuhle desku jsem poslouchal jako velice mladý a tenkrát jsem na ní fakt ujížděl. Pak jak plynul čas se hudební orientace posunovala jinam a na desku jsem zapomněl. Zkusil jsem to po letech, sice se mi to pořád líbí, ale kouzlo vyprchalo.

    Možná tě ale překvapím, že se mi líbí jejich nejmíň hodnocená deska Merci. Ta deska je přístupná a je to perfektní jazz-rock. Ale chápu, že pro tebe a fanoušky je jejich nejslabší, protože to je to něco úplně jinýho než co by se od nich čekalo.

    Díky za připomenutí a rád jsem se k tomu po letech vrátil.

    1. Ahoj, díky za reakci. Když jsem slyšel Merci poprvé, tak mě moc nebavilo. Nedávno jsem si pouštěl Magmu a mezi jinými i Merci a musím ti dát za pravdu, pohodovka. Já mám od nich rád ještě Wurdah Itah (Tristan et Isseut) a Kohntarkosz.

  3. Áno áno, Magma je jednou zo skupín ktoré dokázali založiť rockový smer, ktorý sa do dnes hrá. Legenda. Osobne, Zeuhl sa mi viac páči z neskoršieho obdobia, z druhej polovice 70’s, keď už skupiny nabalovali aj jazzrockové a RIO prvky. DÜN, Potemkine alebo ZIG ZAG……atď….

Pridaj komentár