Kraan – nemecký džez rock v praxi

Nemecká rocková scéna alias krautrock bola nielen objemná (počtom kapiel), ale aj pestrá (nešlo len o avantgardnú psychedéliu typu Can, Guru Guru, Faust, Amon Düül II a pod.). Na pomedzí rocku a džezu by ste našli množstvo zaujímavých kapiel. Dovoľte mi dnes zaspomínať na formáciu Kraan a jej vlajkový album Andy Nogger (1974).

Začnem aktuálne. Zaujímavé je, že Kraan je stále živá a aktívna kapela. Dokonca pomerne často koncertuje a plány má aj na budúci rok. Prípadne sa pozrite na jej webovky. Andy Nogger je jej tretím albumom a prvým, na ktorom sa podieľal legendárny producent Conny Plank, v ktorého štúdiu bol v júli 1974 nahratý.

Skupinu som zaevidoval až v ére internetu, doma sme žiadnu platňu a ani pásku nemali. Tuším to bolo na progarchives, kde sa album Andy Nogger z roku 1974 tešil vysokému poslucháčskemu ohodnoteniu, nuž, keď sa naskytla možnosť, CD skončilo v mojej zbierke. O akú muziku ide?

Klasický model rocku s prímesou džezu, ktorú navodzuje predovšetkým saxofón, dominuje celému albumu. Rozhodne ho neprepočujete hneď v úvodnej melodickej záležitosti Stars. Nechýba orientálna vsuvka. Etno a world sa k džezu v polovici 70. rokov lepilo ako bezďák na turistov. Otravné, ale nič s tým nenarobíte. Titulná skladba Andy Nogger bola pôvodne zložená ako reklamná znelka na minerálku od spoločnosti Metternich. Troška funkuje, pričom si udržuje poslucháčsky prívetivú tvár, i keď je sloha čistokrvným príspevkom do psychedélie s akýmsi hlasovým recitálom. Rozhodne ma teší, že gitarista je dobovo špinavý, žiadny metrosexuál. Pomalší inštrumentálny kúsok Nam Nam síce časom naberie rýchlosť vysokohorskej lavíny cítiacej otravných horolezcov, ale aj tak ide o najdžezovejšiu vec na albume. Spevná Son Of The Sun sa pýši rytmom ožratého svadobného sprievodu, čiže sa na nej človek dobre baví. Miestami je to psycho. Holiday am Marterhorn je košatá inštrumentálka s peknou melódiou. Basák Hattler ju opísal ako úmyselné rozbitie citátov z klasiky, napr. Vltavy od Smetanu, a Franka Zappu. Gitarista si v nej schuti zasóluje, ale nebojte sa, dôjde aj na rytmizáciu funkoidných momentov a priam fusion šantenie, ktoré skladbe svedčí. Podobne ako aj ďalšej onanovačke Home, v ktorej počuť trošku hendrixovskej gitary a celkom nevábny spev. Záver albumu patrí spievanej skladbe Yellow Bamboo. Je svižná, melodická, plná echa, ale aj trošku smutná a v sóle dokonca úplne trafená.

Andy Nogger nepočúvam často, ale vždy, keď sa dostane na rad, užívam si to. Výborný album, odporúčam všetkým, ktorým neprekáža štipka toho džezu.

(upravené, čiastočne prevzaté z progboardu)

Skladby:

  1. Stars 5:24
  2. Andy Nogger 3:47
  3. Nam Nam 5:48
  4. Son Of The Sun 5:02
  5. Holiday am Marterhorn 7:40
  6. Home 5:43
  7. Yellow Bamboo 4:25

Zostava:
Peter Wolbrandt: gitara, spev
Jan Fride: bicie, perkusie
Hellmut Hattler: basa, spev
Johannes A. Pappert: saxofón

Andy Nogger Book Cover Andy Nogger
Kraan
džez rock
Spiegelei
1974
LP, CD
7

2 názory na “Kraan – nemecký džez rock v praxi”

  1. O Kraan jsem se v minulosti trochu zajímal, ale od bližšího studia mě odrazovala ta jazzrocková nálepka a rozsáhlá diskografie skupiny. Musím přiznat, že se mi ty uvedené ukázky líbí, především instrumentálka Holiday am Marterhorn. Díky za seznámení a fajn recenzi.

Pridaj komentár