Púnske vojny po nemecky

Nemecká rocková skupina Karthago sa do povedomia encyklopedistov zapísala predovšetkým tým, že v nej chvíľku na basu hral Glenn Cornick z Jethro Tull.

Karthago založili Joey Albrecht (gitara, spev) a Gerald Hartwig (basa, spev) niekedy v roku 1968, pravda, pod menom Blues Machine v meste známom podľa jednej steny, a síce v Berlíne. V roku 1970 sa k nej pridal bolívijský perkusionista Tommy Goldschmidt a keď sa skupine podarilo získať kontrakt s BASF, tak sa v roku 1971 vydala do štúdia. Spolu so spoluhráčmi Ingom Bischofom (klávesy) a Wolfgangom Brockom (bicie) jej pod hlavičkou Karthago vyšiel debutový eponymný album.

V roku 1972 nasledoval singel I Don’t Live Tomorrow/I Give You Everything You Want a za biciu súpravu si sadol Norbert Lehmann, neskôr známy zo skupiny Epitaph. V roku 1973 vyšiel druhý album pomenovaný Second Step a priniesol úžasnú porciu hippiesáckeho hardrocku. V roku 1974 vystriedal Hartwiga slávny Glenn Cornick, ktorý v skupine vydržal až do konca roka 1975. Skupina neustala ani v singlovej produkcii, v roku 1974 vydala hneď dva, Johnny B. Goode/Going Down a Hard-lovin’ Woman/Highway Five. V roku 1975 ich nasledoval singel Back Again/For Kathy. Posledné dva sprevádzali ďalší štúdiový album skupiny – Rock’n’roll Testament z roku 1975. Ten skupina nahrala v Londýne a dosiahol aký-taký komerčný úspech. V januári 1976 nahrala skupina niekoľko svojich vystúpení a vydala dvojalbum Live at the Roxy (aj vo variante jednej platne pod názvom Live). V zostave sa mihol bubeník Ringo Funk (Jeronimo, Atlantis) a gitarista Reinhart Bopp. Na basu hral opäť Hartwig. Skupina sa však v tom istom roku rozpadla.

Nie nadlho, už v roku 1977 nahral Albrecht s Chicom De Los Reyesom (klávesy) a Ringom Funkom disko komerčný album Love Is A Cake, ktorý vyšiel v roku 1978 a stal sa definitívnym klincom do rakvi s názvom Karthago. A to napriek tomu, že v roku 1979 podnikla turné, na bicie hral Lehmann. V skupine počas jej existencie pôsobili aj slávni nemeckí hráči Konstantin Bommarius (bicie, niekedy v roku 1974) a Frank Diez (tu hral na basu).

Jednotliví členovia kapely sa nestratili, napríklad Ingo Bischof hral v Guru Guru i Kraan a Joey Albrecht pôsobil v skupine Ikarus.

Reunion Karthago nastal v roku 2003, kedy sa k trojici Albrecht, Bischof a Goldschmidt pridali Rolo (bicie) a Chris (basa) Rodriguezovci.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

  1. Karthago (1971)
  2. Second Step (1972)
  3. Rock‘n’roll Testament (1975)
  4. Live At The Roxy (1976)
  5. Love Is A Cake (1978)

Pridaj komentár