Jonesy v najlepšej forme – Keeping Up

Z priehrštia vrcholových artrockových kapiel z raných 70. rokov, ktoré nepochopiteľne zapadli, som sa rozhodol pripomenúť úžasnú formáciu Jonesy a jej druhý album Keeping Up z roka 1973.

Až do roka 2009 som netušil, že existuje. Doma sme ju nikdy nemali a vyhýbala sa mi aj na internete. Až tu zrazu náhodným výberom padla voľba aj na ňu. Tvorbu Jonesy mám na cédečkách od Esoteric Recordings. V roku 2007 vyšla dvojdisková kompilácia, ktorá obsahuje kompletné prvé tri albumy kapely, dvojicu singlových skladieb a jeden nevydaný bonus. Úprimne, patrila k tým objavom, ktoré ma doslova uchvátili.

Kapela majstrovsky ovláda striedanie jemných polôh s nenápadnými ozvláštňujúcimi kreatívnymi sprievodmi. Krimsonovská melodráma sa zrazu zlomí do ostrých rockových vôd, mení sa všetko, čo sa dovtedy nezmenilo… Masquerade je doslova pompéznym štartom albumu. Nasledujúca melancholická nádhera Sunset And Evening Star končí virbľom a na prvých albumoch od „Krimsnov“ by sa veru nestratila. Z krátkeho Preview sa vylúpne pestrá mozaika tém v „yesovskom“ šate – Questions And Answers.

Skladbu Critique (With Exceptions) som kedysi opísal takto: Gitarka zakváka, spevák začne recitovať, to je úvod takmer desať minútovej skladby. Postupne sa ozývajú rôzne vzdychy ďalších nástrojov, trošku to pripomína Zappu kríženého s King Crimson. V tichu hynie niekoľko gitarových skuvíňaní, je to haluz, ale vcelku konzistentná. A tento improvizovaný exkurz trvá až do konca. Mini-vsuvka Duet je vlastne iba akýsi ťahavý ston z prázdneho baru o tretej nad ránom. Ako čistá zábava znie názov najneoriginálnejšie pomenovanej pesničky – Song. Je to inak ďalší chytľavý mellotronový slaďák.

Na záver prichádza to najlepšie. Children. Zmes art, džez a iných rockov s brutálne nadužívaným mellotronom sa v strede (celá trvá deväť minút) prevtelí do nádhernej orchestrálnej pasáže a myslím si, že ide o najlepšiu skladbu Jonesy vôbec. Každý, kto to s progresívnym rockom myslí vážne, by si ju mal niekedy vypočuť.

Album Keeping Up sa mi páči. V podstate ide o muziku príbuznú s King Crimson. Do dokonalosti jej chýba máličko, ale za Children dávam päť hviezd.

Skladby:

 1. Masquerade 6:07
 2. Sunset And Evening Star 3:40
 3. Preview 2:00
 4. Questions And Answers 5:15
 5. Critique (With Exceptions) 9:32
 6. Duet 0:49
 7. Song 3:33
 8. Children 9:02

Zostava:
John Evan-Jones: gitara, vokály
Jamie Kaleth: mellotron, klávesy, spev
Alan Bown: el. trúbka, el. lesný roh, perkusie
Gypsy Jones: basa, rekordéry, spev
Richard „Plug“ Thomas: bicie, perkusie, vokály

Keeping Up Book Cover Keeping Up
Jonesy
art rock, progressive rock
Dawn
1973
CD (Esoteric Recordings, 2007)
9

6 názorov na “Jonesy v najlepšej forme – Keeping Up”

 1. Parádna kapela. Tiež vlastním spomínané vydanie od Esoteric Recordings.
  Ešte by som prípadne dodal, že na tomto albume debutujúci trumpetista, Alan Bown a jeho práca by si zaslúžili dostať vlastný profil na Rockovici, tiež.

 2. Jonesy jsou určitě objevuhodný objev. Osobně mám z první trojice alb nejradši Growing (Keeping Up_u strhávám body za Critique). Kompilace od Esoteric tohle klíčový období mapuje dokonale.
  Zajímavost, že John-Evan Jones se usadil v Kodani, vystudoval psychologii, napsal řadu odborných knih, založil společnost Evan-Jones International, podílel se na vydání odmítnutýho díla Sudden Prayers Make God Jump (zemřel 2013).
  Trevor ‘Gypsy’ Jones s Thomasem, Kalethem a Bownem vydali v r. 2011 album Dark Matter (Inner Space). Je jiný, ale určitě stojí za slyš.

Pridaj komentár