Najlepší album Johna Mayalla

S Mayallom som zadobre v 60. a 70. rokoch, 80. roky poznám zbežne, v 90. rokoch som sa do neho opäť ponoril, ale v novom miléniu som sa dostal akurát k DVD z osláv jeho 70. roka života. Preto som si hneď po vydaní zaobstaral jeho posledný album Tough.

A je to niečo ako návrat starého priateľa, ktorého som dlho nevidel, ale po sekunde je jasné, že predchádzajúce odlúčenie akoby ani nenastalo. Iste, je evidentné, že nič nového neprináša, ale aj tak, interpret, ktorý 80 rokov žije svojou hudbou, sotva musí niečo niekomu dokazovať. A ja to od neho ani nežiadam.

V skupine s ním hrá gitarista Rocky Athas, ktorý v 90. rokoch hral s legendárnymi južanmi Black Oak Arkansas. Basu obstaráva Greg Rzab, veterán, ktorý hral hádam s každým významným bluesmanom, s ktorým to šlo (za všetkých spomeniem meno Buddy Guy). Bubeník Jay Davenport má za sebou bohatú džezovú a bluesovú kariéru a Tom Canning je tak všestranne orientovaný hudobník, že vymenovať všetky jeho spolupráce by vydalo na samostatnú knihu. Vo výsledku sa to prejavilo výrazne tvrdším rockovejším poňatím zvuku aj skladieb, na čo u Mayalla nie som zvyknutý. Hádam, že je to tým, že Mayall zložil iba tri skladby a zvyšok repertoáru je prevzatý (ale výrazne Mayallovským spôsobom, autorský vklad je významný), takže sprievodní muzikanti dostali väčšiu voľnosť v sebarealizácii.

Akusticko-elektrická pecka How Far Down, tvrdé rockové bluesoviny (napr. brilantná otváracia skladba Nothing To Do With Love alebo skvelá Train To My Heart), pomalé bluesiky (napr. Slow Train To Nowhere), klasické Mayalloviny (napr. Just What You’re Looking For), nič nechýba.

Tvrdá a hutná rytmika, „Vaughanovský“ gitarista, do toho Mayall a jeho perfektná harmonika a nemenný hlások, všetko je také, ako má byť. Som nadšený, dedko nám všetkým ukázal, že blues (rock) je večný a predovšetkým živý.

P.S. Škoda, že sa Mayall zakrátko rozhodol prevziať rolu gitaristu a rozlúčil sa s Athasom. Túto zostavu by som chcel veľmi vidieť naživo!

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Skladby:

 1. Nothing To Do With Love 5:56
 2. Just What You’re Looking For 4:23
 3. Playing With A Losing Hand 4:08
 4. Eye For An Eye 4:35
 5. How Far Down 5:05
 6. Train To My Heart 4:33
 7. Slow Train To Nowhere 4:27
 8. Numbers Down 3:59
 9. That Good Old Rockin’ Blues 4:55
 10. Tough Times Ahead 7:18
 11. The Sum Of Something 5:31

 Zostava:
John Mayall: spev, harmonika, piano, organ, gitary
Rocky Athas: gitara
Greg Rzab: basa
Jay Davenport: bicie
Tom Canning: piano, organ, vokály
a
Maggie Mayall: vokály

Tough Book Cover Tough
John Mayall
blues, blues rock
Eagle Records
2009
LP, CD
11

Pridaj komentár