Pestrá mozaika mimo zúfalstva a blues

V záplave albumov amerického bluesrockového gitaristu Joe Bonamassu sa síce človek nepomýli, avšak ťažko z nich vyberie nejaký vrchol vymykajúci sa rutinnej profesionálnej robote. Blues Of Desperation (2016) je výnimkou.

Najprv sa, prosím, pozrite na obal. Čiernobiele zrobené ruky položené na drevený hranol, názov Blues Of Desperation, človek podvedome očakáva ťažké blues zo dna bahnistých veľtokov kdesi na juhu USA. Opak je pravdou!

Prvé dve skladby sú skôr rockové vypaľovačky, než bluesové štandardy. Drive má prekvapivo potlačený „drajv“, ale tá melancholická vyhrávka má niečo do seba. Album strieda polohy sťaby scenár k nemravnému filmu. Tu sa bluesuje pomaly (No Good Place For The Lonely), tam svižne (You Left Me Nothin’ But The Bill And The Blues).Titulná skladba je hardrockovo vytvrdená, blues-neblues! Doplňte si štipku rádiového južanského rocku (The Valley Runs Low), dýchavičnú barovku (Livin’ Easy), povinnú baladu á la Bonamassa (How Deep This River Runs)… Skrátka, počúvanie albumu je niečo ako vyhliadková jazda po rozmanitej americkej rockovej promenáde.

Osobne sa mi najviac páči rocková búrlivá citlivka Mountain Climbing, samozrejmá metelica Blues Of Desperation a nekonečné sólo v No Good Place For The Lonely skončí povážlivo rýchlo!

Chápem tých, čo tento album považujú za najlepší z celej Bonamassovej tvorby. Je pestrý a vydarene predstavuje, o čom je Bonamassa. Výborné dielo. Som ochotný uveriť, že jeho najlepšie.

 Skladby:

 1. This Train 4:21
 2. Mountain Climbing 5:44
 3. Drive 5:47
 4. No Good Place For The Lonely 8:39
 5. Blues Of Desperation 6:28
 6. The Valley Runs Low 4:04
 7. You Left Me Nothin’ But The Bill And The Blues 4:10
 8. Distant Lonesome Train 5:54
 9. How Deep This River Runs 6:30
 10. Livin’ Easy 4:38
 11. What I’ve Known For A Very Long Time 5:33

Zostava:
Joe Bonamassa: spev, gitary
Anton Fig: bicie, perkusie
Michael Rhodes: basa
Reese Wynans: organ, piano
a
Greg Morrow: bicie, perkusie
Mahalia Barnes: vokály
Jade McRae: vokály
Juanita Tippins: vokály
Lee Thornburg: trúbka
Palie Cerra: saxofóny
Mark Douthit: saxofónové sólo

Blues Of Desperation Book Cover Blues Of Desperation
Joe Bonamassa
blues rock
J&R Adventures
2016
LP, CD
11

7 názorov na “Pestrá mozaika mimo zúfalstva a blues”

 1. Bonamassu neposlouchám, ale ta videa v obou “čerstvoučkých” recenzích jsem si pustil. Zdá se, že Joe nechrlí jen desky, ale že je zdatným propagátorem své hudby aj prostřednictvím pohyblivejch obrázků. A musím říct, že mě ta videa bavila. Rád sleduju hudebníky “při práci” a tak jsem si to užíval. Mám dojem, že nálada při natáčení byla velmi uvolněná…

  Domů bych si to nekoupil, ale nic proti. Jako kulisa (v hospodě, nebo při práci) by to bylo dokonce bezva, ale předpokládám, že v rádiu se to asi moc nehraje 😉

 2. Priznám sa, Joe Bonamassa ide mimo mňa. Doteraz som nemal chuť vypočuť si čo len jedinú skladbu, o celom diele ani nevraviac. Väčšinou ma nakopne publikovaná recenzia a idem do toho. Teraz to však neplatí. Neviem prečo, skrátka – je to tak. Raz to možno príde…

  Zaujímavé; žiadne poďakovanie autorovi „za ódy“ na v súčasnosti veľmi populárneho interpreta, súhlasné stanovisko s recenziou za 5 hviezd, prípadne nejaká pripomienka, vlastný pohľad? Akonáhle sa však objaví článok s výrazne negatívnym hodnotením jeho práce, každý má potrebu vyjadriť sa. No nič, musím sa ešte veľa učiť.

  …Hejkal, díky za recenziu!

  1. Kontroverznosť priťahuje, to je normálne .

   Ani Black Country Communion si nepočul? A to vravíš hardrocker? 😉

   Inak, skús niekedy aspoň skladbu How deep this river runs a možno ťa osloví. Niečo mi vraví, že by sa ti mohol tento album páčiť.

Pridaj komentár