Koruna tvorstva omámená LSD

Vždy, keď mám chuť na trošku „hippiesáckej“ nálady, siaham po osvedčených amerických veličinách typu Janis Joplin, Quicksilver Messenger Service alebo Jefferson Airplane. Posledná menovaná vydala krátko po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa album Crown Of Creation a hoci sa na albume premietla skôr vražda Kennedyho, jeho zvláštna smutná atmosféra vystihuje obe udalosti priam ukážkovo.

Jemná psychedélia ovenčená dievčenským hlasom nedovolí ani na okamih, aby sa poslucháč vymanil z kúzla, ktoré spriada sanfranciská éra 60. rokov. Taká In Time má v sebe toľko melanchólie, až by si jeden myslel, že počúva soundtrack k symbolickému pohrebu vietnamských veteránov a nie užívajúce si deti kvetov. Táto nálada sa prenáša na väčšinu albumu. Je jedno, či počúvame Grace Slick v Triad alebo Balina v Star Track, čo je inak jedna z prvých razantnejších skladieb na albume. Album v podstate nerušene plynie (elektronickú vsuvku Chushingura nerátam), postupne pritvrdzuje, avšak i v exponovaných chvíľkach vyžaduje zaujímavý pokoj, akoby aj okázalá nervozita (If You Feel) bola na uspávacích práškoch. Platí o ňom, že to najlepšie prichádza na záver, nuž si tvrdú a ťažkotonážnu psycho-rockovú jazdu The House At Pooneil Corners riadne vychutnávam.

Mám pre túto prívetivú psychedelickú muziku slabosť, a preto nemôžem inak, ako Crown Of Creation odporučiť. Je to dobrý album, ba čo viac, výborný. A basta!

P. S. Bonusy sú opäť do počtu, nič to, že skladba Would You Like A Snack má v záhlaví vyryté meno Franka Zappu. V podstate sa psychedélia utrhla z reťaze a dokladuje, že kapela sa mohla ľahko stratiť v nezáujme masovej verejnosti, kebyže nemá pud sebazáchovy.

Skladby:
01. Lather 2:55
02. In Time 4:07
03. Triad 4:54
04. Star Track 3:09
05. Share A Little Joke 3:04
06. Chushingura 1:17
07. If You Feel 3:30
08. Crown Of Creation 2:52
09. Ice Cream Phoenix 2:59
10. Greasy Heart 3:25
11. The House At Pooneil Corners 5:46

Zostava:
Marty Balin: spev, gitara
Grace Slick: spev, piano, organ
Paul Kantner: gitara, spev
Jorma Kaukonen: gitara, spev
Spencer Dryden: bicie, piano, organ, spev
Jack Casady: basa
a
Gary Blackman: nosové sólo
Charles Crosby: gitara
Tim Davis: kongá
Bill Goodwin: talking drums
Dan Woody: bongá
Gene Twombly: zvukové efekty

Crown Of Creation Book Cover Crown Of Creation
Jefferson Airplane
psychedelic rock
RCA Victor
1968
LP, CD
11

4 názory na “Koruna tvorstva omámená LSD”

  1. Presne, keď má človek chuť na ” hippiesácku” náladu spomínané kapely sadnú perfektne. Tiež aj Country Joe & The Fish, Moby Grape alebo Grateful Dead. Človeka to doslova prenesie do tej doby a nemusí ani nič omamné užívať.

Pridaj komentár