Janis Joplin

Do klubu dvadsaťsedemročných patrí viacero slávnych hudobných osobností, ktoré práve v tomto veku opustili tento svet. Pre menej chápavých dodávam, že sa nestali kozmonautmi, ale zomreli. V čele klubu sa neopakovateľne vyníma americká speváčka Janis Joplin. Jej spôsob týrania hlasiviek nemá obdoby a nie je to len veľkým rozsahom. Niektorí publicisti si dokonca najprv mysleli, že to spieva chlap. Zrodila ju éra Hippies a s jej odumretím sa pobrala aj ona. Zanechala po sebe štyri štúdiové albumy a to stačilo na to, aby sa stala nesmrteľná. Kam sa na to hrabe moskovské mauzóleum!

Zjavila sa v San Franciscu ako speváčka kapely Big Brother and the Holding Company, pričom sa okamžite stala nedeliteľnou súčasťou kyselinových kapiel ako Jefferson Airplane, Quicksilver Messenger Service alebo hoci Grateful Dead. Kapelu tvorili hráči Sam Andrew (gitara), James Gurley (gitara), Peter Albin (basa) a Dave Getz (bicie).

Kapela debutovala albumom Big Brother and the Holding Company v roku 1967 a v tom istom roku zažiarila na Monterey Pop Festivale. Sláva sa dostavila. Nasledoval album Cheap Thrills z roku 1968 a odchod speváčky na sólovú dráhu. Stojí za zmienku, že sa formácia Big Brother and the Holding Company niekoľkokrát vrátila na hudobnú scénu a je činná dodnes.

Jej nová sprievodná formácia Kozmic Blues Band mala aj dychovú sekciu, ako počuť na albume I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama! (1969). Zahrali si spolu aj na Woodstocku.

V roku 1970 si Janis vyskladala novú kapelu Full Tilt Boogie Band, s ktorou vyrazila aj na slávnu vlakovú šou Festival Express. Zároveň nahrala materiál na jej komerčne najúspešnejší album Pearl (1971), ktorý však vyšiel až po jej smrti. Dňa 4. októbra 1970 sa v hotelovej izbe predávkovala heroínom a nebola ani triezva. Žiaľ, neprežila.

Najúžasnejšia rocková speváčka toho po sebe nezanechala veľa, ale jej spev vzrušuje stále. Iste, časom bolo vydaných viacero koncertných albumov, avšak ani zďaleka ich nie je toľko, ako pri iných svetových umelcoch, a preto je jej diskografia vzácne nezriedená.

DISKOGRAFIA:

 1. Big Brother and the Holding Company (1967)
 2. Cheap Thrills (1968)
 3. I Got Dem Ol’l Kozmic Blues Again Mama! (1969)
 4. Pearl (1971)
 5. In Concert (1972)
 6. Live in Amsterdam (1974)
 7. Live in Honolulu (1975)
 8. Wicked Woman (1976)
 9. Farewell Song (1982)
 10. Live in Winterland ’68 (1998)
 11. Live at Woodstock: August 19, 1969 (1999)
 12. Box of Pearls (1999)
 13. The Woodstock Experience (2009)
 14. The Pearl Sessions (2012)
 15. Live in the Carousel Ballroom 1968 (2012)

4 názory na “Janis Joplin”

  1. Janis je klasika. Cely nedockavy jsem kupoval jeji ruzne vybery od pochybnych firem jen proto, ze byly levne tak kole 150kc. Skladby se opakovaly, znate to, tak jsem si rekl a dost. Kupuji uz jen radova alba. Janis je zaklad. Stydim se, chybi mi Woodstock. Musim to casem napravit.

 1. Zajimava uvaha kde by smerovala Janis. Ja si myslim, ze by zustala u blues, ale jak mela prociteny zpev spise se priklanim k jazzu, ale fakt tezko rict. Ale verim tomu, kdyby jeste nejakou dobu byla mezi nami, udelala by nam velkou radost.

Pridaj komentár