CD Cosmorecord – CR 0012 /1997/
Na album italské kapely z konce sedmdesátých let to má netradiční obal. Mám za to, že vikingský drakkar s kresbou rovnoramenného keltského kříže se motivům v té době obvyklým docela vymyká…
Koncem sedmdesátých let se to v Itálii hodně mydlilo a většina těch známějších, politicky angažovaných kapel (Area, Stormy Six) se hlásila k levici, ovšem Janus byli jednou z nemnoha pravidlo potvrzujících výjimek a my si je teď pojďme v krátkosti představit:
Skupina Janus pochází z Říma a v roce 1975 ji založil (ještě jako Janum) s pravicově orientovanou mládeží sympatizující Mario Ladich. Na italské hudební scéně neměla nikdy na růžích ustláno, protože pořádání koncertů bylo výsadou hnutí z opačné strany barikády a sestava kapely se měnila, jak aprílové počasí. Debutovala eponymním singlem (Janum) v roce 1976, který o rok později následovalo rovněž bezejmenné pětiskladbové EP, ale to hlavní mělo teprve následovat. Album Al maestrale vyšlo v roce 1978 na privátní značce Edizioni Janus, v limitovaném počtu čítajícím 1000 kopií a dnes je z něj velice žádané zboží. Sestavu skupiny se nepodařilo dodnes objasnit a většina výlisků byla zničena při požáru knihkupectví, ve kterém byla uskladněna. Po dalších dvou singlech, vydaných v letech 1980-81 se Janus rozpadli a posledním zápisem do diskografie je třískladbová limitka (2017), obsahující záznam části koncertu z 11. června 1977.
Profil Janus najdete i na ProgArchives, jako hrdého zástupce žánru Rock progressivo Italiano, ale kde se tam vzali mi je docela záhadou. První, co mě praštilo přes uši je amatérská úroveň nejen hudebníků, ale i samotného záznamu a vypadá to tak, že tu desku sfoukli za jedno odpoledne. Některé zdroje tvrdí, že jim to zabralo šest hodin a podle toho to taky tak vypadá. Popsat náplň sotva 28 minut dlouhého alba není jednoduché, protože těch vlivů je tady opravdu hodně, ale těmi hlavními jsou garážovej rock a folk. Progresivního rocku tady není, co by se za nehet vlezlo, to spíš psychedelie, motivy z keltské hudby a dokonce aj punk. Na devět, vesměs velice krátkých skladeb slušnej rozptyl.
Kromě bubeníka Ladicha je zbytek sestavy neznámej, ale nástrojové obsazení se dá určit i z nahrávky. Kromě baskytaristy slyším ještě jednu kytaru, klávesy (vesměs elektrické piano) a v několika skladbách rovněž zobcovou flétnu. Tři skladby jsou s vokály, zbytek instrumentálky a právě ty, s bezuzdně sólující flétnou se mi líbí nejvíc. Nevím, kde kapela z Itálie přišla ke keltské muzice, ale připomíná mi to nějaké tradicionály, nebo středověkou hudbu a myslím, že s něčím takovým by se Janus neztratili na žádných, v současnosti pořádaných hradních slavnostech. Ty skladbičky jsou tady hned čtyři a první z nich, introdukce An dro album otevírá. Středověká miniaturka Trotto se nachází pod předvolbou č. 3, svižná Neapolis na šestce a v osmé King Of The Fairies si to s flétnou na férovku rozdá i prastarej syntezátor. Ta je opravdu výborná a jak jsem zjistil, jde opravdu o irskou lidovku z 18.století.
Ze tří písniček bych vypíchnul především titulní Al maestrale, ovšem pořádným šokem je v pořadí sedmá Manifestazione non autorizzata. To je totiž čistokrevnej punk rock a rock’n’rollové piano spolu s přidrzlým zpěvem v italštině nemaj chybu. Jako opravdu slabou slyším vlastně jen odrhovačku Il fuoco e la spada. Absencí nápadů a zjevnou nedokončeností na mě působí opravdu jednoduchým, až primitivním dojmem a nezachrání to ani snaživé kytarové sólo.
K úplnému výčtu chybí dvě skladby, obě instrumentálky. Čtvrtá Il ritorno del cavaliere nero je rádoby ambiciózním, garážovým hardrockem s undergroundovou produkcí, ale závěrečná – a pěkně svižná – Tempo di vittoria je asi nejvíc prog položkou celé kolekce. Bohužel, zrovna ona trpí suverénně nejhorším zvukem…
Většina z tisícovky vylisovanejch kopií byla zničena při požáru, ale v roce 1981 to znovu vyšlo aspoň na magnetofonové kazetě, která byla distribuována společně s politickým plátkem La voce della fogna. Discogs uvádí pouhé tři známé reedice, dvě na vinylu a jednu, z roku 1997 na CD. Tu poslala do světa italská firmička Cosmorecord, v limitované edici 500 kusů a jedna z nich nakonec doputovala až ke mně. Standardní plastová krabka obsahuje lisovaný kotouč a čtyřstránkovej booklet s reprodukcí původního obalu, texty tří písniček a miniaturní fotkou. Ta samá, spolu s tracklistem je i na zadní straně nosiče, víc informací neobsahuje.
To, co dělá tohle album zajímavým je především jeho příběh a (ne)dostupnost, ale obsahově to není žádné terno. Neříkám, že se to nedá poslouchat a několik těch skladbiček je docela hezkých, ovšem vracím se k němu zřídka a nevěřím, že se to někdy změní. Za dvě.
SKLADBY:
1. An dro (2:43)
2. Al maestrale (5:12)
3. Trotto (1:45)
4. Il ritorno del cavaliere nero (3:15)
5. Il fuoco e la spada (4:29)
6. Neapolis (1:05)
7. Manifestazione non autorizzata (3:13)
8. King Of The Fairies (2:52)
9. Tempo di vittoria (3:23)

Rock
Edizioni Janus
1978
LP
9
CD Cosmorecord – CR 0012 /1997/

Česť, tak LP hrá skvele, teda v rámci kvality ako bola nahraná, ale žiadne lupance atď… zázrak, že sa dochovala aj v takomto stave. To reedičné CD čo vydali Mellow records je fakt podivné. Mne osobne sa viac páčia skladby Diapason, sú viac do jazzu ako Preghiera, tak fakt nechápem prečo Diapason úplne dali z CD preč a dali nejaké bonusové skladby Preghiera… na youtube je ale k dispozícii aj pôvodná verzia.
Tak jsem si to splitko Preghiera di Sasso/ Diapason konečně v klidu poslechl a upřímně – žádnej zázrak. Prostě instrumentální fusion, ale v tom já moc nejedu a vyzobávám jen ty největší chuťovky. Například k Area, nebo k nedávno recenzovaným Arti e Mestieri se tyhle dvě kapely ani nepřibližujou. Je to stejné, jako v případě La Statale 17/ Emphasis, nebo Janus (a pár dalších příkladů by se jistojistě našlo), hodnota nosiče je především sběratelská a to z důvodu omezené dostupnosti. Být tahle alba v běžné distribuci, asi by se o nich moc nepsalo.
Jako sběratel tě však úplně chápu. Jenom my si klidně koupíme do sbírky i desku, kterou už máme. Stačí jinej nosič (vinyl, nebo CD), nebo vydání, nemám pravdu? Na tvém místě bych se nezachoval jinak.
Ahoj, jasne, bez debaty, ako zberatel viem prepacit nizsiu kvalitu ci uz hudobnu alebo zvukovu a album som si kupil. Musim povedat, ze obcas mam chut na tieto fusion dosky z oblasti RPI a rad si ich vypocujem. Moj top je asi Kaleidon.
Ahoj Snake,
musím priznať, že kapelu som nikdy nepočul, otestujem, vďaka za zoznámenie. Inak zaujímavé, že všetky verzie sú nedostupné na discogs na obchodovanie, údajne kvôli sympatiám kapely k fašizmu… väčšinou banujú obchodovanie pirátov…
Ahoj,
o té situaci na discogs vím, ale myslel jsem si, že je to kvůli neoficiálním vydáním. Hodnotím muziku, politické názory mě nezajímaj a ani na těch třech textech jsem nenašel nic závadného. Koneckonců, ve sbírce mám rovněž několik cédéček Stormy Six a to byli zas levičáci. K recenzím jsem se ještě neodhodlal, protože některá z těch alb jsou z hudebního hlediska pořádnej blázinec. Inu RIO, nicméně eLPíčka Un biglietto del tram, nebo L’apprendista jsou celkem v pohodě.
Dej vědět, co ty a Janus. Na Spotify jsem je nenašel, ale na YouTube pár odkazů je.
Ahoj Snake, vypočul som to 2x, ale moc ma to nezaujalo popravde. Skúsim ešte pár krát to prehrať. Nie je to moc prog, ako píšeš vyššie. Asi viac ako samotná hudba je to zaujímavé kvôli okolnostiam okolo (zhorené LP platne, politické názory, atď.)
Je to spíš sběratelskej artikl a ceny těch, většinou pokoutně a v limitovanejch edicích vydaných nosičů tomu odpovídají. Kvalita obsahu s tím tentokrát nesouvisí a cédéčka si cením hlavně z důvodu špatně dostupné rarity. Nebýt z Itálie, tak to nechám plavat.
Tak veru. Určite máš pekný zberateľský kúsok… gratulujem. Ja sa dnes vytešujem, po rokoch hľadania a dlhom dohadovaní mi dnes došla Preghiera di Sasso/Diapason v super stave…
Tak to ti teda upřímně blahopřeji, ty původní výlisky se s cédéčky nedají srovnat. Vím, o tomhle splitku jsme se bavili v souvislosti s albem La Statale 17/ Emphasis a je to jeden z nejvzácnějších kousků RPI. Jestli mám správné informace, tak vydáno bylo asi 1000 kopií, ale část jich byla stažena z prodeje kvůli nějaké tiskové chybě. A na cédéčku z roku 1996 vyšli jen Preghiera di Sasso…
Díky za info, udělalo mi to radost. Tak ať ti ten vinyl aj pořádně hraje.