Německá filozofie v italském balení

CD RCA Italiana, Sony BMG Music Entertainment – 88697343642  /2008/

Io Come Io je druhým zářezem v diskografii Il Rovescio Della Medaglia a pokud ho porovnáme s o rok starším debutovým albem, najdeme hned několik styčných bodů. Jednak je stejně krátké (sotva 29 minut), druhak koncepční (ambiciózní texty inšpirované německou filozofií) a treťjak – je to nemlich ten samej bugr. Jen s daleko lepší produkcí a zvukem. 

Na albu jsou čtyři skladby a otevírá jej nekompromisní nářez Io, po kterém následuje o něco delší (a členitější) Fenomeno. Ta, i něcojakobalada Non Io obsahuje aj několik akustických vsuvek, odboček a stopové množství flétny, ale jinak je to klasickej randál v sestavě kytara, basa a bicí s unikátním mixem navrch. Basák Stefano Urso povýšil svůj nástroj z rytmického na sólový a hraje prakticky to samé, co kytara, jen o něco níž. Díky rozšířenému stereu a striktně odděleným nástrojům – kytara vlevo, brutálně zkreslená a vyhulená basa vpravo – to jejich zápolení krásně vynikne a je nesmírně zábavné ho sledovat. Často se mi stává, že při poslechu desky ten jejich strhující souboj poslouchám pozorněji, než hudbu samotnou… Album pak končí sedm minut dlouhou a do dvou kapitol rozdělenou – ovšem neméně ostrou – titulkou Io Come Io.

Díky předlouhým instrumentálním eskapádám tady zpěvu moc není a k horkou jehlou spíchnutým vokálním linkám bych měl výhrady. Na druhou stranu – zkuste vměstnat filozofické texty do melodických písniček. Navíc tam, kde chybí melodie nechybí temperament a to já rád.

Původní asfalt vyšel hned v několika provedeních, přičemž součástí jednoho z nich byla i kovová medaile. CD reedice z roku 2008 (v plastu) má černý obal s bílým – částečně zrcadlově obráceným – nápisem dole a čtyřstránkový booklet nenabídne víc, než tracklist a několik – ke všemu notně zmenšených – fotografií v červenočerných barvách. Ovšem hraje parádně a jsem rád, že ji mám.

S hodnocením je to těžké. Šokující debut jsem oznámkoval lepší trojkou, vrcholné dílo Contaminazione je za jasnejch pět, tož tady musím na (slabší) čtyřku.

SKLADBY:
1. Io – 6:36
2. Fenomeno a) Proiezione, b) Rappresentazione – 9:04
3. Non Io – 6:12
4. Io Come Io a) Divenire, b) Logica- 7:03

SESTAVA:
Pino Ballarini – zpěv, flétna
Enzo Vita – kytara
Stefano Urso – basová kytara
Gino Campoli – bicí

Io Come Io Book Cover Io Come Io
Il Rovescio Della Medaglia
progressive rock, hard rock
RCA Italiana
1972
LP
4
CD - RCA Italiana, Sony BMG Music Entertainment, 2008

4 názory na “Německá filozofie v italském balení”

  1. Rachot z debutu La Bibbia sa mi naozaj páčil. Tešil som sa na dvojku. Nepodarilo sa mi to zohnať na vypočutie komplet, iba 2 skladby na YouTube – Io a Non Io. Mám prepojený počítač na domácu aparatúru a veľmi slušne sa to dá vychutnať aj takto. To rozdelenie gitary a basy som si užil. Príma!
    Díky za recenziu!

    1. Divné. Spousta opravdovejch rarit tam (na Spotify aj YTB) je a zrovna tahleta placka – čertvíproč – chybí. Byl jsem rád aspoň za ty dvě ukázky, jsou aj v překvapivě slušné kvalitě. Představu o obsahu desky si tak můžeš udělat docela přesnou…

      1. Konečne som sa dostal ku kompletnému dielu, príma. A to dobové stereo nemá chybu, osobne sa mi to veľmi páči. Len neviem, či by sme s tým pochodili na HI FI fórach. Iba nedávno som na jednom takom dostal na bendžo, keď som to spomenul. Tí ľudia sú tak zahľadení do seba, až je to smutné…

Pridaj komentár