Il Balletto Di Bronzo ‎– Sirio 2222, 1970

CD RCA Italiana,
Sony BMG Music Entertainment – 88697343592  /2008/

Díky italštině exotická, leč silně návyková a pod kůži se zařezávající porce řádně hrubozrnného hard rocku křtěného psychedelií. Už úvodní vypalovačka Un posto mě dokáže vykopnout ze židle a melodický nášup s gejzíry bubenických breaků na mě působí jako dávka adrenalinu, vstříknutého přímo do srdce. Tohle musí roztančit i chlapa s dřevěnou nohou a pro mě je tahle skladba jedním ze dvou vrcholů celé desky. 

Neméně zajímavý je i následující a originálně pojmenovaný kousek Eh eh ah ah. Bluesrock s vidláckým doprovodem, basou jak generátor a harmonikou navrch by mohl docela dobře posloužit jako hudební podmaz k nějakému obskurnímu spaghetti westernu. A hned po něm přichází vrchol č. 2, punkrockový mazec Neve calda. Klidnější pasáže střídají nesmírně energické laufy a neškolený zpěv v italštině je prostě k sežrání.

Neučesaná Ma ti aspetterò, s krapet hysterickým vokálem trochu otupí pozornost, ale to už tady máme zábavu z jiného soudku – ze soudku umění! Pomalá, emotivní a tak trochu zlověstná Meditazione s vydatným přis(kří)pěním smyčcového orchestru znovu připomíná soundtrack a dala by se přirovnat k podobně zaměřeným deskám souputníků New Trolls, Osanna, nebo Il Rovescio Della Medaglia.

Tak a teď narovinu přiznám, že s druhou polovinou desky už to tak slavné není. Přísnější měřítko snesou ještě valivá a hutná sabbaťárna Incantesimo a o fous melodičtější Ti risveglierai con me, ovšem bez závěrečného, téměř desetiminutového vrzatoria Misione Sirio 2222 bych se docela dobře obešel.

Do historie populární hudby se Il Balletto di Bronzo zapsali především – pro mě poněkud překvapivě – následujícím albem Ys, ale shodují se na tom jak fanoušci, tak odborná kritika. Tenhle debut poněkud zapadl a ani já jsem mu zezačátku nevěnoval patřičnou pozornost, ovšem byla to chyba. Cédéčko (s klasicky “ožuleným” bookletem) mám doma už pár let a rád se k němu – i díky výbornému zvuku – vracím. Je to zatraceně dobré…

SKLADBY:
1. Un Posto 3:23
2. Eh Eh Ah Ah 3:59
3. Neve Calda 2:56
4. Ma Ti Aspetterò 3:20
5. Meditazione 3:53
6. Girotondo 3:15
7. Incantesimo 6:46
8. Ti Risveglierai Con Me 2:41
9. Missione Sirio 2222 9:37

SESTAVA:
Marco Cecioni – zpěv, kytara
Lino Ajello – kytara
Michele Cupaiuolo – basová kytara
Gianchi Stinga – bicí
+
Giacomo Simonelli – aranžmá
Gianni Leone – klávesy

Sirio 2222 Book Cover Sirio 2222
Il Balletto Di Bronzo
hard rock
RCA
1970
LP
9
CD - RCA Italiana, Sony BMG, 2008

3 názory na “Il Balletto Di Bronzo ‎– Sirio 2222, 1970”

    1. Díky za názor. Včera jsem si album znovu připoměl a tu jízdu parádně si užil. Nebýt onoho závěrečného psychedelického blázince, šel bych s tím hodnocením ještě o chlup výš. Placku Ys už mám doma řadu let, ale popravdě řečeno nevím, co bych k ní napsal. Ale časem se o to pokusím.

Pridaj komentár