Lev v pralese

I Leoni je dnes zabudnutá artrocková kapela z talianskej Tortony. Jej význam v bádaní po koreňoch talianskeho artrocku je však značný.

V podstate stála na počiatku prerodu talianskej populárnej „šesťdesiatkovej“ scény na „sedemdesiatkovú“ progresívnu. Zaradila sa tak po bok priekopníkov typu Le Orme alebo New Trolls, pravda, bez ich úspechu.

Vznikla okolo spievajúceho klávesáka Carla Riccardiho niekedy okolo roku 1970, pričom šlo o trio. V zostave preto pôsobila aj dvojica Giorgio Borgarelli (basa, gitara, spev) a Pierluigi Bertolini (bicie). Už v roku 1970 kapele vyšiel singel Ogni notte/Le bottiglie na značke Ricordi, ktorá v roku 1971 vydala aj debutový album La foresta a ďalší singel Baciare baciare/Il rinoceronte. Melodický rock s artovými náznakmi predznamenal nástup takých veličín ako Premiata Forneria Marconi, Banco del Mutuo Soccorso atď. Zaujímavé je, že všetky kompozície na albume zložil Carlo Riccardi, ktorý nebol členom kapely.

V roku 1971 sa na kompilácii San Remo 71 (opäť Ricordi) zjavila jedna skladba kapely, a síce Le folle corsa, šlo o cover verziu singlu kapely Formula Tre. Na značke Ricordi vyšla aj kompilácia Parata di successi vol.II (1971), kde sa nachádzala skladba Baciare, baciare, premenovanej na Besar, besar. Táto kompilácia vyšla len v Argentíne. A v neposlednom rade kapela nahrala s Lorenzom Viscontim anglicky spievanú skladbu How can you live your life?, ktorá sa stala súčasťou soundtracku k filmu Un posto ideale per uccidere (1971) Umberta Lenziho.

Po vydaní albumu sa skupina rozrástla o gitaristu Paola Stellu, s ktorým hrávala až do konca svojej existencie v roku 1973.

Carlo Riccardi sa neskôr stal známym producentom populárnych talianskych interpretiek, napr. Patty Pravo alebo Loredana Bertè. A práve na debute druhej menovanej z roka 1974 sa nachádza skladba Sesso z albumu La foresta (premenovaná na S.E.S.S.O.).

Na cédečku sa album zjavil v roku 2003 vďaka talianskej odnoži BMG, tá istá značka v roku 2008 iniciovala aj japonské vydanie. V roku 2009 vyšla aj platňa, pre zmenu za to vďačíme talianskej odnoži Sony Music Entertainment.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

  1. La foresta (1971)

5 názorov na “Lev v pralese”

  1. I Leoni som doteraz nepoznal. Vypočul som si album La Foresta. Našiel som ho na YouTube v nie práve najlepšej kvalite, naviac sú ešte závery skladieb useknuté, takže to znižuje celkový zážitok z diela.
    Díky za zoznámenie!

Pridaj komentár