Humble Pie: Eat It (1973)

Humble Pie bola kapela, ktorá rýchlo vzplanula, chvíľku spaľovala všetko, čo jej stálo v ceste a napokon, ako každá vatra, postupne vyhasla. Album Eat It z roku 1973 stojí kdesi na počiatku cesty k vychladnutiu.

Eat It je dvojalbum. Situáciu v kapele evidentne ovládol Marriott, ktorý, ak nerátame covery, ovládol všetko. Vôbec, táto situácia nastala po odchode Framptona a ak to mám laicky posúdiť, z dlhodobého hľadiska to bolo na škodu. Štyri strany dvoch platní si podelili autonómne polohy mapujúce prakticky celú doterajšiu kariéru skupiny. Najprv je tu štvorica rockových skladieb, všetky sú príjemné, ale ani jedna nemá v sebe niečo viac. Akoby sa kapela pripodobnila Rolling Stones. Najsilnejšou časťou štúdiových nahrávok sa stala štvorica coverov, v ktorých excelujú vokály. Veci ako Black Coffee, I Believe To My Soul alebo That’s How Strong My Love Is sú vrcholom Marriottovho „fílingu“ a The Blackberries tomu dodávajú povestnú čerešničku na torte.

Tretia časť albumu je tvorená akustickými piesňami, opäť sa nejedná o nič nepríjemné, ale ani z toho nemám pocit, že by som mal otvoriť okná dokorán a vyrevať do sveta, že nielen Eurofondmi je Slovenská republika živá, občas tu znie aj parádna reprodukovaná muzika!

Už tradične je to práve koncertná časť albumu, ktorá ma berie najviac. Ostrá rockovica Up Our Sleeve, relatívne nekompromisná Honky Tonk Women a najmä „džemovacia“ trinásťminútovka (I’m A) Road Runner prinášajú suverénnu kapelu, ktorá to na pódiu nemá problém roztočiť a napínať poslucháčov až do krajnosti. To všetko vo svete, kde kraje neexistujú.

Eat It je príjemná záležitosť. Niektoré covery a koncertné kúsky sú parádne. Zvyšok neuráža a dielu sa dá odpustiť aj jeho dĺžka. Kapele sa v roku 1973 dokázala držať so cťou.

P.S. Priaznivci cédečiek boli dlhé roky v ťažkej pozícii, nakoľko sa album z neznámych dôvodov lisoval a predával zásadne v Japonsku. To znamenalo vyššiu cenu a sviežo „klikyhákový“ booklet. Napokon sa dočkala aj Európa, britské vydavateľstvo Lemon Records album ponúklo v roku 2012. Ešte horšie sú na tom priaznivci platní, tí musia zháňať niektoré z pôvodných svetových vydaní.

Skladby:

 1. Get Down To It 3:27
 2. Good Booze And Bad Women 3:18
 3. Is It For Love? 4:41
 4. Drugstore Cowboy 5:40
 5. Black Coffee 3:11
 6. I Believe To My Soul 4:05
 7. Shut Up And Don’t Interrupt Me 3:07
 8. That’s How Strong My Love Is 3:49
 9. Say No More 2:01
 10. Oh, Bella (All That’s Hers) 3:28
 11. Summer Song 2:48
 12. Beckton Dumps 3:16
 13. Up Our Sleeve 5:02
 14. Honky Tonk Women 3:58
 15. (I’m A) Road Runner 13:29

Zostava:
Steve Marriott: spev, gitara, harmonika, klávesy
Dave „Clem“ Clempson: gitara, vokály
Greg Ridley: basa, vokály
Jerry Shirley: bicie

a

The Blackberries
Billie Barnum: vokály
Clydie King: vokály
Vanetta Fields: vokály

B.J. Cole: pedálová steel gitara (10)
Sidney George: saxofón

Eat It Book Cover Eat It
Humble Pie
Rock
A&M
1973
LP, CD
15

Pridaj komentár