Hrom a ruže

Túžba po poznaní a zbieraní jednoalbumových kvapiek v rockovom mori ma priviedla k albumu King Of The Black Sunset (1969) od amerického hardrockového tria Thunder and Roses.

Vzniklo vo Filadelfii. Gitaru a spev zastal Chris Bond, basy sa chopil Tom Schaffer a za bicie sa usadil George Emme. Hendrixovsky ladený repertoár sa vďaka United Artists Records dostal na jediný album kapely King Of The Black Sunrise. Ten vyšiel v júli 1969, pričom bol nahratý v štúdiu Sigma Sounds, produkoval ho Thomas O’Hora, Jr., zvuk manažoval Joe Tarsia a fotky na obal nacvakal Ken Maury. Album podporoval singel Country Life/I love A Woman, ale realita je taká, že Thunder and Roses zmizla z povrchu zemského skôr, než ho znečistilo disco. Chris Bond neskôr hral na albumoch zoskupenia Hall & Oates, ktoré aj produkoval, viď. Abandoned Luncheonette (1973), Daryl Hall & John Oates (1975), Bigger Than Both Of Us (1976) a Beauty On A Back Street (1977). Kapelu pripomenula grungeová legenda Nirvana, ktorá skladbu White Lace And Strange nahrala v rámci rádiového vysielania v roku 1987 a to sa dostalo na boxset With The Lights Out z roku 2004.

Samotný album obsahuje osem skladieb a až na jednu „hendrixovku“ je autorom všetkých skladieb Bond. Cream čoby vzor kvapká z každej sekundy skladby White Lace And Strange. Ešte aj refrény pripomínajú Jacka Brucea. Gitara v sóle samozrejme nasadí kvákadlo, písal sa rok 1969, tak sa netreba ospravedlňovať za sólovanie, ako je tomu v dnešnej nepodarenej dobe zvykom. Vybrnkávačka I Love A Woman sa pre zmenu klania Hendrixovi, čím som vlastne opísal všetko podstatné, čo sa na albume deje. Ha! Uverili ste mi, čo? Hneď ďalšia skladba Country Life je ukážkové country o akom sa obom menovaným vzorom ani nesnívalo. Neberte to tragicky, sirupové blues Red House určite spoznáte a ste zasa u génia gitary. Moon Child má priam monumentálny nádych, náladovejšia rachotinka Dear Dream Maker akoby vypadla z Wheels Of Fire, titulná inštrumentálka King Of The Black Sunrise hendrixovsky medituje a na záver je tu ťažkotonážny bluesrock Open Your Eyes.

Mierna psychedelická nálada dokresľuje obraz typickej hardrockovej kapely z konca 60. rokov, ktorých spoznávanie mi spôsobuje radosť a napĺňa ma protilátkami proti infekciám súčasnej akože hudby.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Skladby:

 1. White Lace And Strange 3:16
 2. I Love A Woman 4:37
 3. Country Life 2:43
 4. Red House 5:37
 5. Moon Child 4:10
 6. Dear Dream Maker 3:28
 7. King Of The Black Sunrise 3:47
 8. Open Up Your Eyes 7:18

Zostava:
Chris Bond: gitara, spev
Tom Schaffer: basa, vokály
George Emme: bicie

King Of The Black Sunrise Book Cover King Of The Black Sunrise
Thunder and Roses
hard rock
United Artists Records
1969
CD (Kismet, 2011)
8

2 názory na “Hrom a ruže”

 1. Album jsem si pustil z YouTube a když na mě po prvních dvou, ryze hard rockovejch skladbách vybaflo country Country Life, upustil jsem lžíci a musel jsem se smát. Ani nevím proč, ale vzpomněl jsem si na album “Dance And Dense Denso” mexickejch Molotov. Tam byla, mezi rockovými fláky, zašitá podobná odrhovačka…

  Thunder and Roses mě sice neohromili, ale to jejich jediné album jsem si poslechl s chutí. Hejkale, díky za představení další zapomenuté obskuritky.

Pridaj komentár