Hrdo a nahlas

Štvrtý album svetoznámej kapely NazarethLoud ‘N’ Proud – vyšiel v novembri roka 1973, len pár mesiacov po vydaní klasiky Razamanaz. Tak si o ňom niečo povedzme.

Kapela sa stala slávnou, a tak nečudo, že ju nahrávacia spoločnosť tlačila do štúdia čo najskôr. Popri koncertnej šnúre to nebolo ľahké. Našťastie, kapela väčšinu skladieb hrávala na koncertoch a nemusela ich prácne zohrávať. Pravda, nebolo ich dosť, v tom časovom prese nešlo inak, ako doplniť päť autorských kúskov tromi cover verziami, ktoré zaberajú takmer polovicu času celej nahrávky. Album sa nahrával deväť dní, ďalšie štyri dni prebiehal mix a bolo. Osvedčený producent, inak tiež basák od Deep Purple, Roger Glover odviedol tradične výbornú robotu.

Album si pamätám z detstva, najmä obal. Naparuje sa na ňom akýsi páv, akoby bola kapela pyšná sama na seba. Potom mi na niekoľko dekád vypadol z dosahu uší, až nedávno som si ho opäť zaradil do zbierky. Papierový digisleeve od Salvo (Union Square Music) z roka 2010 je po všetkých stránkach vydarený. Ale dosť bolo obkecávania, poďme sa pozrieť na hlavný chod.

Go Down Fighting je typická spevná skladba, ktorá odsýpa a má v sebe kúštik glamového natískania sa. Podobne Not Faking It začína veselo, akurát po chvíľke tu máme priam metalový našliapnutý kúsok s tradične odľahčeným a chytľavým refrénom. Ešte aj gitarové sólo sa tvári, že vyučuje melodiku pre začiatočníkov vo veselom móde. Rádiová istota Turn On Your Receiver mi nikdy nesedela. Je na mňa až moc pozitívna a chytľavá. Vlastne ma na nej baví len vážna a krátka „woman“ medzihra. Pri Teenage Nervous Breakdown ma obchádza pocit, že je celý album „na jedno brdo“. Freewheeler má konečne trošku vážnejšiu náladu, táto skladba sa vydarila. This Flight Tonight je notorický hit, chytľavý, opäť ma však skôr míňa. Lenivá balada Child In The Sun neurazí, ale človek sa pri nej teší na finále. The Ballad Of Hollis Brown je skrátka dôvod, prečo tento album vlastniť. Drsná, pomalá a viac ako deväťminútová verzia robí Dylanovej predlohe česť.

Ako bonus sa na mojom CD nachádzajú štyri skladby z augustového vystúpenia v rámci BBC Session. Neurazia.

Nepochybujem, že skalní fanúšikovia kapely majú tento album vysoko, pre mňa je to dobrý kúsok s jednou výnimočnou skladbou. Predsa len preferujem debut, Razamanaz alebo Hair Of The Dog. Nič to nemení na tom, že hardrock v podaní Nazareth sa počúva dobre a Loud ‘N’ Proud nie je výnimkou.

Skladby:

 1. Go Down Fighting 3:06
 2. Not Faking It 4:01
 3. Turn On Your Receiver 3:20
 4. Teenage Nervous Breakdown 3:43
 5. Freewheeler 5:32
 6. This Flight Tonight 3:24
 7. Child In The Sun 4:52
 8. The Ballad Of Hollis Brown 9:12
 9. Turn On Your Receiver (BBC Session, bonus) 3:38
 10. Too Bad Too Sad (BBC Session, bonus) 2:52
 11. Razamanaz (BBC Session, bonus) 3:53
 12. Bad Bad Boy (BBC Session, bonus) 3:35

Zostava:
Dan McCafferty: spev
Manuel Charlton: gitara, vokál
Pete Agnew: basa, spev
Darrell Sweet: bicie, perkusie, vokály
a
Roger Glover: perkusie (5)

Loud ‘N’ Proud Book Cover Loud ‘N’ Proud
Nazareth
hard rock
Mooncrest
1973
CD (Salvo, 2010)
8+4

4 názory na “Hrdo a nahlas”

 1. Ty brďo. Recka ještě nemá jedinej příspěvek v diskuzi a přesto už tolik shlédnutí? Nevěděl jsem, že Nazareth tak táhnou 🙂 Já jsem si album poslechl včera a přišlo mi nějak “veselé” (glam´n´roll´, jestli se to dá tak říct), ale docela dobré. Ranou do kebule byla až poslední The Ballad Of Hollis Brown. Hejkale, souhlasím s tebou. Jednoznačně nejlepší pecka celé kolekce…

 2. Hejkal, díky za recenziu!
  Som rád, že si rozšíril svoju zbierku albumov Nazareth. U mňa je Loud ‘N’ Proud v obľúbenosti o pomyselný chĺpik pred spomínaným Razamanaz. A pochválim baladu Child In The Sun.

Pridaj komentár