Help Yourself

Britská kapela Help Yourself produkovala na ostrovné pomery pomerne americkú muziku a historikov určite zaujme jej prepojenie na kapelu Man.

Vznikla v šesťdesiatych rokoch ako The Helps a na jej zrode stáli hráči Malcolm Morley (gitara, klávesy, spev) a Richard Treece (gitara, spev), ktorí fachčili obaja v rovnakej kozmetickej fabrike v Západnom Londýne. Zostavu doplnil basák Ken Whaley a za bicie usadol Dave Charles (hral v Sam Apple Pie). Počiatkom roku 1970 sa premenovala na Help Yourself a ujal sa jej Paul Burton, inak manažér Sam Apple Pie. Kapela začala spolupracovať s manažérskym tímom Famepushers, kam patril aj Dave Robinson. Ten sa osamostatnil (neskôr založil Stiff Records) a dohodol kapele sedemročný kontrakt s United Artists a to ani ešte nikde nehrala! Tu ich schmatol Andrew Lauder, priaznivec americkej hudby a bolo vymaľované.

Help Yourself odkazovala na amerických folkárov a Hippiesákov a svoj prvý koncert odohrala v októbri 1970. Už o dva mesiace sa zavrela do štúdia (Olympic Studios) a eponymný debut bol vonku v apríli 1971, spolu so singlom Running Down Deep/Paper Leaves. Album našiel priaznivý ohlas, kde inde než v USA. V Rolling Stone dokonca o Morleym prehlásili, že „znie youngovskejšie než Neil Young“ a bez váhania ho prirovnali k debutu Buffalo Springfield. Napriek tomu z kapely odišiel Whaley a zvyšok kumpánie sa presunul do Headley Grange v Hampshire, kde začali žiť hippiesáckym komunitným životom. Stalo sa tak krátko potom, čo tam dokončili nahrávanie materiálu na štvrtý album samotní velikáni Led Zeppelin. Manažér Robinson bol z celého toho drogového ošiaľu natoľko frustrovaný, že Treeceho vymenoval za basáka a dodal novú krv, Ernieho Grahama (gitara, spev) z Eire Apparent) a JoJo Glemsera (gitara). Koncom roku 1971 skupina navštívila viacero festivalov (napr. druhý Glastonbury Fayre) a vyrazila aj do Holandska či Švajčiarska (s Man). Zároveň začala nahrávať druhý album. Počas novembra 1971 však zrazu nová dvojica hráčov kapelu opustila. Graham potom vydal sólový album, kde hrali aj členovia Help Yourself a neskôr sformoval kapelu Clancy. Album Strange Affair vyšiel v apríli 1972, pričom zostavu doplnil Paul Burton (basa, gitara, spev). Dielo opäť sprevádzal singel, a to Heawen Row/Brown Lady. Kapela zaujala známeho „dídžeja“ Johna Peela, nuž ju pozval do svojej relácie BBC Radio 1 hneď dvakrát. Najprv v apríli a následne po vydaní tretieho albumu Beware The Shadow.

Kapela začala spolupracovať s dvojicou Deke Leonard (známy z Man) a Sean Tyla. Treece sa takmer dostal k Rogerovi Daltreymu, keď ho v štúdiu odchytil Pete Townshend a zahlásil, že práve takú slide gitaru Daltrey hľadá na sólový album, nič z toho však nebolo. V decembri 1972 vyšiel aj singel Mommy Won’t Be Home For Christmas/Johnny B. Goode. Druhú skladbu nahralo zoskupenie Space Truck & The Freight Yard Marshalls. Šlo o Leonarda, Tyla a Martina Acea. Zároveň sa všetci zúčastnili bluesovej vianočnej džemovačky spolu s kapelou Man, ktorá vyšla v apríli 1973 ako dvojalbum Christmas At The Patti.

V januári 1973 sa do kapely vrátil Whaley (hral chvíľku s Tylaovou novou kapelou Ducks Deluxe), Leonard a Burton naopak odišli a založili formáciu Iceberg. Štvrtý album niesol šťastný názov The Return Of Ken Whaley a vyšiel v júli 1973. Aby toho nebolo málo, zadarmo k nemu prilepili aj samostatne nepredajný koncertný album Happy Days zachytávajúci kapelu na počiatku roku 1973. Išlo o šou plnú hostí. Žiaľ, kapela sa v lete 1973 rozpadla a to počas nahrávania piateho albumu.

Charles, Morley a Whaley prešli do kapely Iceberg a keď sa Leonard vrátil k Man, vzal so sebou Whaleyho a Morleya. Charles si otvoril štúdio a hrával s Daveom Edmundsom.

Help Yourself sa nakrátko zjavila v apríli 1974, kedy odohrala jeden koncert v londýnskom Roundhouse. V roku 2004 vyšiel album 5.

Treece a Whaley hrali spolu od 90. rokov v kapele Green Ray a to až do Whaleyho smrti v roku 2013. Morley tiež produkoval elektronickú hudbu.

(pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

  1. Help Yourself (1971)
  2. Strange Affair (1972)
  3. Beware The Shadow (1972)
  4. Return Of Ken Whaley/Happy Days (1973)
  5. 5 (2004)

Pridaj komentár