GRYPHON – Get Out of My Father’s Car! (2020)

Před pár dny jsem vyjížděl z garáže, a jak jsem přemýšlel nad nekonečností vesmíru, podařilo se mi odřít zrcátko. Chrr škrr a bylo. To je hned. Spousta zkušeností s řízením, denní praxe, ale uděláš jednou něco trochu špatně, a všechno je v pytli. Tak jo, servis, oprava, nějaký prachy, a zase bude špígl v cajku. Řešení je snadné a jednoduché.

Před pár dny jsem si také ze schránky vyzvedával balíček z Japonska. I přes veškeré proklamované oproštění od hromadění hudebních nosičů, si prostě občas udělám radost. Mám slabost pro Japonce, je to zcela iracionální, nechtějte, abych vysvětloval. Tentokrát padla volba na novinku legendární kapely GRYPHON, s názvem Get Out Of My Father’s Car! Provedení mini LP replika, japonské OBI, bonus navíc, limitka, co je určená jen pro Japonsko. Krása a potěšení. Objednáno přes Ebay, pár místních spolehlivých prodejců se na export těchto rarit zaměřuje. Mimochodem, teď tam jsou k mání i nějaké české bigbítové klasiky v popsaném provedení, kdyby někdo hledal do sbírky trochu exotického zpestření.

Zpátky ke lvovi s křídly a orlím zobanem, co někoho vyhání od fotrova auta. Na albu máme 12 skladeb, závěrečná jedenácti minutovka Lament je japonským bonusem. Tato skladba pochází z desky Red Queen To Gryphon Three (1974), zde ji máme v živém provedení ze září 2016. Jinak se na nahrávce nacházejí spíše kratší stopy, převážně instrumentální. Můžeme slyšet tradiční GRYPHON-ské provedení rocové muziky s prvky art a hlavně medieval. Píšťalky, bubínky, kroutící se melodie. Ke vší smůle však nutno konstatovati, že progres prakticky žádný, vše jaksi podivně ztuhlo, zlojovatělo a hudba na mne působí jako muzeum voskových figurin, co se stářím začínají roztékat.

Dávné tóny se zde převalují v jakési zkarikované sádelnaté poloze. Není přítomno veselé křepčení, jen unavený naučený obyčej, co se ospale dlouhá léta dodržuje, a všichni zapomenuli proč vlastně. Mátožné figury v mazlavém blátě. Říkám si, třeba si zvyknu, když v tom začíná pěti jakási paní. Proboha, mé nebohé slechy. K hudební senilitě se přidala i ztráta soudnosti. Tohle neumětelské tahání falešných popěvků a křečovité hledání správné výšky tónu (neúspěšné) by neprošlo ani na TV Šlágr. Ne, tak na tohle si nezvyknu. Naštěstí se tato osoba projevuje jenom ve dvou skladbách. V pár dalších zpívá pán, je to taky mizerné, ale když ho srovnám s předchozí velikolepou pěvicí, tak je vlastně v pořádku. Zbývají instrumentálky, co tvoří většinu alba, kde nás nikdo nemučí pazpěvem, jsou jen prostě otupěle nudné.

Zkouším rychle nahodit reunionové album z roku 2018 Reinvention. Potřebuji ujistit, jestli jsem nezblbnul. Ne, tady je svět ještě v pořádku. Všechno ladí, muzička poskakuje, je to radost. Paráda. O to hůře působí současná deska. Je to opravdu propad až někam k tumpachově marným snahám o seberealizaci. Nejsilnější je pocit, že nějaký hospodský šraml se po večerech naučil klohnit dohromady středověký rock pro pobavení hostů. Co by prošlo v zájezdním stylovém hostinci, to neprojde na mezinárodní scéně. Obávám se ale, že velké jméno GRYPHON přitáhne ještě hodně sentimentálních posluchačů. Nedostanou novou muziku, ani tu sentimentální. Nýbrž senilní udýchanou a šouravě unavenou.

Jak je vidno, a především slyšno, nestačí mít moderní nahrávací techniku, interpretační zkušenosti, renomé. To nezaručuje nic. Je to v pytli. Za stara, v sedmdesátkách, kdy se vlastně učili a studia byla vybavením daleko chudší, vytvářeli excelentní a jiskřivou hudbu plnou nápadů a umělecké jasnozřivosti. Dnes se unaveně vlečou. Zvuk zhutnili na hranici snesitelnosti, zmizel prostor a mikrodetail, nekonají se vrstvy nálad, místo průzračné struktury je na posluchače plácnuta tuhá flaksa. No nic, hoši, přeju vám, že pořád hrajete. Sobě pro radost, chrr, škrrr. Ale nechoďte s tím ven, prosím vás. To žádný servis nespraví. A hlavně padejte z mýho auta, nebo si je vodřu zase a nebude to pěkný povídání.

Dvě hvězdy za těch pár skladeb, doslova za dvě, co se mi u nich uši nekroutí do kornoutů..

01. Get Out of My Father’s Car! – 04:06
02. A Bit Of Music By Me – 04:47
03.  Percy The Defective Perspective Detective – 02:31
04. Christina’s Song – 03:41
05. Suite For ’68 – 05:04
06. The Brief History Of A Bassoon – 02:59
07. Forth Sahara – 04:46
08. Krum Dancing – 05:26
09. A Stranger Kiss – 04:19
10. Normal Wisdom From The Swamp… (A Sonic Tonic) – 05:11
11. Parting Shot – 05:52
12. Lament – 11:17

Total 58:59
Dynamic range – DR8

Get Out Of My Father's Car! Book Cover Get Out Of My Father's Car!
BELLE 203397
Gryphon
Art rock
Belle Antique
2020
CD
12

5 názorov na “GRYPHON – Get Out of My Father’s Car! (2020)”

  1. Album som nepočul, ale ani som naň nečítal jediné pozitívne slovo. A keď už ani ty, významný zástanca niektorých artrockových diel, ktoré širšia poslucháčska verejnosť zaradila do stoky, na ňom nenájdeš nič povzbudivé, tak to musí byť naozaj peklo. Asi si ho musím vypočuť. 🙂

  2. … celkom netrpezlivo som čakal na tento album, po veľmi slušnej placke “ReInvention” z roku 2018 po nečinnosti tejto skutočne významnej kapely zo 70. rokov, ktorá trvala desaťročia …
    Výsledok opísal Antony veľmi obdobne, ako to vnímam aj ja – ani po treťom posluchu som nepochopil, kde to starí pardáli vlastne nasmerovali svoj “progresívny” vývoj a nakoniec šlápli do niečoho riedkeho, mazľavého a nie voňavého … veľká škoda…
    Toto sa dá liečiť iba nostalgickým pustením si nejakého ich albumu zo zlatej éry art rocku (teda v ich prípade skôr art/prog folku). Aj s hodnotením súhlasím … ale napriek tomu – rád by som ich videl naživo (snívať treba), len to by museli mať v koncertom set-liste vyložene archaický materiál zo svojej starej tvorby …

Pridaj komentár