Melodici od bobrej rieky

Americké šíre kraje vyprodukovali nejednu skupinu, po ktorej zľahla zem. V hardrocku nenájdete veľa tvrdšej muziky, než akú nám dali USA. Neznamená to však, že neexistovali aj výnimky. Hardrocková melodická skupina Froggie Beaver poteší najmä tých citlivejších spomedzi nás. 

FROGGIE_BEAVER_From_the_pond
Skupina pochádzala z Omahy v Nebraske. Chalani zo školy začali hrať hudbu, ktorá sa na nich valila z Anglicka. V zostave John Troia (spev), Ed Staszko (klávesy, spev), Tom Jackson (bicie, spev) a John Fischer (gitara, spev) založili po sérii neúspechov na jeseň roku 1971 skupinu Froggie Beaver (Ed dodal názov). Za pomoci manažéra Noaha Williforda sa im podarilo uspieť na lokálnej úrovni. V roku 1972 vydali singel Movin‘ On/Nothing Here For Me na značke Million Records.  V roku 1973 skupinu opustil Tom Jackson a nahradil ho Ric Brown. V júli 1973 nahrali ich jediný album From The Pond, ktorý si následne vydali vlastným nákladom. Na albume hrali aj dvaja ďalší hráči, a síce Chris Stovall (vibrafón) a Mike McKeen (železné bicie). Navzdory mohutnému koncertnému turné a doplnení zostavy (pridal sa druhý gitarista Tony Beedle) sa skupina na jeseň roku 1974 rozpadla.

Jedinú zmienku o členoch skupiny mimo jej existencie som vypátral o Johnovi Troiovi, ktorý sa podieľal na singli Bound & Determined/When I Wake Up pod hlavičkou Straight River Band. Podľa všetkého šlo o predchodkyňu Froggie Beaver. Nakoľko na singli nie je uvedený rok vydania, možno o ňom iba špekulovať.

Vďaka Gear Fab Records sa v roku 1999 album From The Pond doplnený o pár nevydaných (a nevídaných) vecí objavil v podobe cédečka, nuž môžeme konečne všetci posúdiť mieru talentu chalanov z Omahy. Kto je zaťažený na platne, môže siahnuť po vydaní od Akarmy z roku 2000 (alebo po origináli, ktorý je však raritne vzácny).

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:
From The Pond (1973)

4 názory na “Melodici od bobrej rieky”

  1. Pred pár rokmi som CD od Gear Fab pravidelne hľadal v e-shopoch, ale márne. Časom mi to vyprchalo z hlavy. Teraz som nakukol na Discogs – v ponuke sú 3 kusy v rozmedzí 30-40€. Hudba fajnová, ale prežijem aj bez originálu.
    Hejkal, díky za pripomenutie Froggie Beaver!

    1. Mal som asi šťastie, že môj záujem o túto muziku kulminoval v dobe, kedy sa na trh podobné záležitosti dostávali vo veľkom. Dnes si uvedomujem, že keby som zaváhal, tak… A aj ja mám v hlave množstvo príkladov, kedy som zaváhal. A potom som banoval a zháňal… A občas, našťastie, našiel, ako JackalAwake. Alebo už nenašiel, ako McPhee.

Pridaj komentár