Fantázia na hranici bezhraničnej muziky

Artrocková skupina Fantasy z Gravesendu (Kent) vznikla, ako to už býva, pod názvom Chapel Farm a to v roku 1970. Zostavu tvorili Dave Metcalfe (klávesy), Paul Lawrence (gitara, spev), Bob Vann (gitara), Dave Read (basa) a Brian Chatham (bicie).

Po vzore každej začínajúcej skupiny hrala najprv cover verzie a neskôr začala skladať aj vlastný materiál. V roku 1971 sa zúčastnila súťaže Melody Maker’s Annual Talent Contest a tu ju postihla tragédia. Ani nie osemnásťročný gitarista Vann, totálne opitý, spadol z útesu a zomrel v sanitke pri prevoze do nemocnice. Skupinu opustil aj Chatham. Zvyšní hudobníci to nezabalili, naopak, od miestnej skupiny Joy prijala dvoch členov, Petea Jamesa (gitara) a Jona Webstera (bicie). Pravda, premenovala sa na Firequeen a sprevádzala také skupiny, ako napríklad Pink Fairies alebo Edgar Broughton Band.

Zároveň rozposielala svoje demo nahrávky, komu sa len dalo a v roku 1972 sa o skupinu začal zaujímať Polydor. Vydavateľ však mal podmienku – skupina sa musí volať Fantasy. A tak sa stalo, hoci skupina ten názov veľmi v láske nemala. Čo by však umelci nespravili pre úspech, všakže? Na jar roku 1973 podpísali spoločný kontrakt a v Chipping Norton Studios v Oxfordshire nahrali pod taktovkou producenta Petera Samesa materiál na debut. Album plný jemného art rocku založeného na mellotrone, sa z pracovného názvu Virgin On The Ridiculous pretavil do Paint A Picture. V októbri 1973 vyšiel singel Politely Insane/I Was Once Aware (Polydor 2058 405) a album krátko po ňom (pod číslom Polydor 2383 246). Vydavateľ však kapelu nijako nepropagoval, nuž sa úspech nedostavil.

Fantasy hrala ako predkapela na pár koncertoch (v Marquee predskakovala Queen), dokonca v roku 1974 nahrala nejaký materiál na druhý album, ale najneskôr v roku 1976 sa rozpadla. V skupine sa počas jej existencie vystriedalo niekoľko ďalších členov, ako napríklad Geoff Whitehorn (gitara) alebo Paul Petley (spev).

Pre zberateľov to však neznamenalo koniec diskografie. Audio Archives do poslucháčov napral dva albumy nevydaných vecí, prvý, Beyond The Beyond v roku 1992, obsahoval materiál na druhý album nahratý v roku 1974. Ďalší, Vivariatum z roku 1994, zasa ponúkol skladby z rokov 1970, 1973 a 1976.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

  1. Paint A Picture (1973)
  2. Beyond The Beyond (1992)
  3. Vivariatum (1994)

4 názory na “Fantázia na hranici bezhraničnej muziky”

  1. Tak tomu hovorím príjemné prekvapenie – zhruba pred týždňom som debutový album po dlhšej dobe vytiahol z poličky. Mám vydanie od Lake Eerie Records (2005), ktoré obsahuje aj takmer kompletnú “dvojku” Beyond The Beyond. Veľmi milá záležitosť a teším sa na recenziu, díky!

Pridaj komentár