EDENSONG – Biografie

Historie EDENSONG začíná v 90. letech, kdy se ve středoškolské progmetalové skupině ECHOES OF EDEN sešli Benjamin Wigler, Tony Waldman, Alex Hornbake a především James Byron Schoen. Po rozpadu této skupiny zakládá Schoen na podzim roku 2002 spolu s Mattem Cozinem (bicí) novou kapelu. Později se k nim přidal Ben Wigler. Tato trojice pracovala jak na novém materiálu, tak na starém z dob ECHOES OF EDEN. Po krátkém čase však Wigler sestavu opouští.

James a Matt pokračují dál a připravují tříhodinovou “surrealistickou pseudo-rockovou operu” (jak sami říkají), obsahující množství hudby, kterou napsali již dříve. V té době se k nim přidali další hudebníci, Ian Carbone (basa), Aurora Maoz (flétna) a Asa Sourdiffe (housle, klávesy). První vystoupení se pod názvem projektu BEYOND EDEN uskutečnilo v dubnu 2003 díky grantu Wesleyovy univerzity z Connecticutu. Poté se chtěli vydat na turné, ale pro náročné zkoušení i provedení tohoto projektu je opouští Maoz a Sourdiffe. Nahradili je Rachel Kiel (flétna) a Mike Drucker (housle). Po ukončení turné začala tato sestava vytvářet materiál, ze kterého později vzniklo debutní album The Fruit Fallen, během práce se připojil Arthur Sugen (klavír, varhany) a Iana Carboneho nahradil TD Towers.

V letech 2005 a 2006 intenzivně koncertují, získávají množství fanoušků, ale na jaře 2006 únava a napětí z turné vedou k rozpadu kapely. James Byron Schoen se ocitl sám a soustředí se na dokončení rozpracovaného alba. Veškerý materiál byl již nahraný, bylo třeba provést smíchání a případné dohrávky. V říjnu 2007 mastering alba provedl Bob Katz, a tak mohlo The Fruit Fallen vyjít v létě 2008. Krátce předtím mění Schoen název na EDENSONG. Album obsahuje skladby zaznamenané různými sestavami skupiny ještě před jejím rozpadem. Po vydání Schoen začal dávat dohromady nové obsazení skupiny, se kterou by vyrazil na turné a propagoval tak právě vydané album. Nová verze kapely nakonec působila ve složení Schoen, původní bubeník z ECHOES OF EDEN Tony Waldman, navrátivší se TD Towers na baskytaru, plus noví členové Stefan Paolini (klávesy) a Barry Seroff (flétna).

Roku 2009 a 2010 se EDENSONG účastní festivalů zaměřených na progrockovou muziku, jako jsou Progday, The Three Rivers, kanadský Terra Incognita. Skupina také vlastním nákladem vydala v roce 2010 album Echoes Of Edensong: From The Studio And Stage, které obsahuje částečně nový materiál, částečně přepracované skladby z období ECHOES OF EDEN, a také několik živých nahrávek z nedávných koncertů.

Tehdejší nová sestava EDENSONG sdružovala profesionální hudebníky různorodých stylů a vlivů, a ukázala se jako stabilní i životaschopná. Zatímco v následujících letech o sobě nedávali příliš vědět, tvrdě pracovali na novém albu. Přípravy trvaly více jak 5 let a nakonec bylo CD přichystáno k vydání. Koncepční album Years In The Garden Of Years bylo vydáno prostřednictvím známého a kvalitou produkce pověstného labelu The Laser’s Edge na podzim roku 2016, opět za podpory Boba Katze. V jedné skladbě je slyšet hlas Adriana Belewa.

Po vydání následuje intenzivní koncertní činnost na turné a festivalech především v USA a Kanadě, včetně prestižního vystoupení na RoSfestu 2017, kde se dělili o pódium s PAIN OF SALVATION, ÄNGLAGÅRD, a mnoha dalšími. Jako zatím poslední autorský počin je 10.04.2017 uvedeno na stránkách The Prog Report oficiální video ke skladbě In The Longest Of Days.

Koncertní aktivity souboru pokračovaly, za zmínku stojí velké turné po Evropě, zejména UK, na podzim roku 2018. Také se roku 2018 měnilo obsazení souboru, kdy se jak nástroje, tak zvuk transformují k více k improvizovaným a etnickým prvkům. Od té doby jsou aktivity spíše sporadické, dle náznaků na Facebooku a YouTube lze usuzovat, že kapela tráví čas ve studiu a dává dohromady nový materiál. Vyjádření Bena Wiglera (i když už nepatří do oficiální sestavy, stále se skupinou spolupracuje) z února 2019 je optimistické a zmiňuje se o hledání nových hudebních dimenzí během nahrávacích frekvencí. Co a kdy se dostane na světlo nelze vůbec předvídat, neboť v mezidobí přestaly fungovat oficiální stránky souboru, musíme si tedy vystačit s portály Facebook, YouTube a Bandcamp.

Poslední sestava je uváděna jako:
James Byron Schoen – Vocals and Guitars
TD Towers – Bass and Vocals
Barry Seroff – Flute and Shakuhachi
Nick DiGregorio – Drums and Percussion
Kento Iwasaki – Koto

EDENSONG – diskografie:
The Fruit Fallen (2008)
Echoes Of Edensong: From The Studio And Stage (2010)
Years In The Garden Of Years (2016)


(uveřejněno 2017 na PgB, přepracováno a doplněno)

 

Pridaj komentár