Chýba vám Sex?

Na prelome 70. rokov minulého storočia sa vo francúzskej časti Kanady zjavila hardrocková formácia Sex a behom chvíľky stihla vydať dva albumy, aby sa následne vytratila zo života.

Klasické hardrockové trio v zložení Yves Rousseau (gitara), Robert Trepanier (basa, harmonika, spev, flauta) a Serge Gratton (bicie, xylofón, perkusie) sa dalo dokopy v Montreale a po vzore Cream sa okamžite pustili do ostrého hard-blues rocku z vlastnej tvorivej dielne. V roku 1970 nahrala kapela pre značku Trans-Canada materiál na debutový album Sex a vyšiel jej aj singel Not Yet/Come, Wake Up!.

Album samotný sa podľa všetkého zjavil na pultoch až počiatkom roka 1971. Obsahuje osem skladieb (vrátane spomínaného singlu) a tie buď tvrdo(hlavo) rinčia (Scratch My Back, Not Yet, Night Symphony) alebo ťažkotonážne bluesujú (Doctor, Love Is A Game). Iste, je tu aj psychedelická meditácia Come, Wake Up!, akustické blues Try a predovšetkým nedostižná „zeppelínovsko-creamovská“ I Had To Rape Her, ktorá už z názvu hlása, že to nebude nič pre jemnocitných jedincov. Celé dielo produkoval Joey Galimi a nemravný obrázok vo vnútri obalu nakreslil miestny výtvarník Henry Paul.

Nemravné dôsledky neviazaného pohlavného života zlákali následne do kapely muzikanta Pierre Pedra Quelletteho (saxofón, flauta), ktorý posunul produkciu smerom k psychedélii a džezrocku, na blogu Rockasteria to autor textu Marios opísal nasledovne:

„Predstavte si  skupinu sexuálne závislých francúzsko-kanadských muzikantov, ktorí sa zrazu rozhodli, že sa pridajú ku Canterburskej scéne.“

Ako to znie, možno počuť na albume so znepokojivým názvom The end of my life.  Obsahuje sedem skladieb, pričom už z ich názvov je jasné, že ide o konceptuálne dielo. Od narodenia cez pohlavnú chorobu (skvelá rázna skladba Syphilissia sa počúva lepšie, ako keby ňou človek trpel) až po záverečnú meditatívnu dlhometrážnu skladbu The end of my life prináša veľa rôznych hudobných polôh i podôb, kto by to povedal, že koniec života zaberie tak veľa času. Psychedelickejší album skvelého džez-blues rocku robí česť svojmu menu. Produkcie sa opäť ujal Galimi, Trans-Canada ho podporila vydaním singlu  I’m Starting My Life Today/The End Of My Life.

Nevedno, čo sa stalo, ale tým sa osud kapely zavŕšil, spečatil, dokonal. Trio Gratton, Trepanier a Ouellette pomohlo nahrať sólový album Françoisovi Guyovi (Au Hasard, 1978). Trepanier s Guyom hral už na albume projektu Circociel z roka 1976. Rousseau vydal v roku 1978 singel Down But Alive/Down But Alive (Instrumentale). Zo všetkých to najďalej dotiahol Gratton. V polovici 70. rokov čase pôsobil v sprievodnej skupine Roberta Lerouxa, ale v roku 1978 sa celé osadenstvo trhlo a založilo formáciu Leyden Zar (v prvej polovici 80. rokov jej vyšli dva albumy). Gratton pravidelne spolupracoval na nahrávkach kanadských interpretov a dokonca hral na koncertnom albume budúcej hviezdy Celine Dion – En Concert (1985).

Dostať sa dnes k Sexu dá zabrať! Obidva albumy vyšli v reedíciách iba neoficiálne. Samostatne len na platniach, na cédečku sa zjavili oba na jednom vydaní od nemeckej značky Two Of Us (1997), čo neskôr zopakovala značka Progressive Line (2002). Existuje aj nejaké ruské pirátske vydanie tohto dvojalbumového cédečka.

Pre rockových archeológov je Sex objav rovný, keď už nie Tróji, tak aspoň Tutanchamónovej hrobke.

Diskografia:
1. Sex (1971)
2. The End Of My Life (1971)

3 názory na “Chýba vám Sex?”

  1. Dostat se k sexu neni jako koupit housku v krámě.Nicméně jsem natvrdo sdělil svojí dodavatelce hudby Dáše,že to fakt potřebuju a ať předvede co umí.Dáša umí a obratem mi sdělila,že za patřičný obolus není problém.Takže Sex od Progressive line je doma a patřičně si ho užívám.Hard,blues,trocha psycha a super zvuk,popis máte výše v profilu.Poslední Hejkalova věta platí 100%.
    Hejkale díky.

Pridaj komentár