Chris Farlowe s kapelou The Hill

Jeden z najvýraznejších britských hlasov vlastní Chris Farlowe. Progresívne zameraní poslucháči ho poznajú z kapiel ColosseumAtomic Rooster. Ešte pred nimi však hral s formáciou The Hill, s ktorou vyprodukoval album From Here To Mama Rosa (1970), o ktorom dnes bude reč.

Samozrejme, jeho kariéra obsahuje aj ďalšie formácie, napokon, Chris je aktívny spevák už od 50. rokov. V 60. rokoch uspel (i keď nie toľko, koľko by chcel) s bluesovou kapelou The Thunderbirds, s ktorou nahral množstvo singlov a jeden album. Najznámejší sa stal singel Out Of Time (1966), ktorý mu napísali Mick Jagger a Keith Richards. Priaznivci Colossea určite ocenili aj singel Stormy Monday Blues (1966). V kapele hralo viacero známych hudobníkov, od Davea Greensladea (klávesy) a Alberta Leeho (gitara) až po Carla Palmera (bicie). The Thunderbirds sa rozpadli v máji 1968 a Farlowe sformoval ďalšiu sprievodnú skupinu nazvanú The Hill.

Hudba je na internete označovaná slovom progresívna, ale nemyslím si to. Prím hrajú pesničky. Rockové, klávesovo vzletné, sláčiky počuť viac ako dosť, ale sólovo ide skôr o minimalistické prejavy. Nad všetkým sa čnie Farlowe, resp. jeho hlasisko. Miestami je to troška estráda (Fifty Years, Head In The Clouds, Mama Rosa), ale vďaka hlavnému protagonistovi mi to neprekáža (podobne ako pri iných výrazných hlasoch typu Rod Stewart alebo Joe Cocker, som im schopný tolerovať hudobné odchýlky od mojej preferencie). Skrátka, keď treba naliehavo lkať alebo mohutne burácať (prípadne oboje), Chris je bezkonkurenčný (Where Do We Go From Here?, Are You Sleeping, Winter Of My Life). Bluesové cítenie je prítomné (Questions), z muziky sála pohoda. Zaujímavé je, že skladba Black Sheep Of The Family pochádza z pera gitaristu Stevea Hammonda (hral vo Fat Mattress) a prvýkrát ju nahral ako singel skupiny The Hill. Odvtedy ju prevzali viacerí borci, od Quattermass po Rainbow. Je to pecka a Farlowe si ju zahulákal evidentne s chuťou.

Bonusy sú zaujímavé skôr z hľadačského hľadiska. Singel Put Out The Lights dopĺňa mozaiku produkcie kapely, zároveň z nej nevybočuje. Zaujímavejšie sú dve skladby tvoriace singel kapely The ThunderbirdsDawn/April Was The Mouth, v ktorých hrá zostava s mojim bubeníckym vzorom Carlom Palmerom. Najmä béčko singla je úžasná podmanivá balada.

Sú dni, kedy by som dal aj štyri hviezdičky, ale beriem, že obvykle si tento album radím do kategórie – dobrý – a preto nechám zlatý bodovací stred. Každopádne som rád, že si môžem vychutnať obľúbeného speváka aj v inej muzike ako v Colosseu alebo v Atomic Rooster.

Skladby:

 1. Travelling Into Make-Believe 4:33
 2. Fifty Years 2:40
 3. Where Do We Go From Here? 4:25
 4. Questions 3:42
 5. Head In The Clouds 6:58
 6. Are You Sleeping 5:35
 7. Black Sheep Of The Family 4:47
 8. Winter Of My Life 4:05
 9. Mama Rosa 7:38
 10. Put Out The Lights (a-side, 1970, bonus) 2:41
 11. Dawn (with The Thunderbirds, a-side, 1968, bonus) 3:46
 12. April Was The Mouth (with The Thunderbirds, b-side, 1968, bonus) 3:49

Zostava:
Chris Farlowe: spev
Steve Hammond: gitara (1-10)
Bruce Waddell: basa (1-10)
Colin Davy: bicie (1-10)
Peter Robinson: klávesy (1-10), sláčikový aranžmán (8)
Paul Buckmaster: violončelo (1-10)
Albert Lee: gitara (11, 12)
Carl Palmer: bicie (11, 12)
Peter Solley: klávesy (11, 12)

From Here To Mama Rosa Book Cover From Here To Mama Rosa
Chris Farlowe with The Hill
psychedelic rock
Polydor
1970
CD (Repertoire Records, 2017)
9+3

2 názory na “Chris Farlowe s kapelou The Hill”

 1. Vlastním LP a rád ji poslouchám, Chrisuv hlas zbožňuji. Také ho vlastním i z jinýma Hejkalem uvedenými skupinami. Mohu také doporučit jeho LP Chris Farlowe and the Thunderbirds – Born Again. ……… Skvělá recenze. Díky.

Pridaj komentár