Brass rock po anglicky

Trifle bola typická jednoalbumová skupina z prelomu 60. a 70. rokov. Išlo o britskú odpoveď na americký brass rock, a teda šlo o muziku, ktorá vďaka rozmanitej dychovej sekcii pôsobila „nadžezlo“.

V podstate vznikla okolo gitaristu a speváka Georgea Beana. Od roku 1963 vydal šesticu singlov, či už pre Decca Records alebo CBS Records. Jeho formácia George Bean and the Runners sa tešila priazni manažéra Andrewa Loog Oldhama (manažoval i Rolling Stones) a následne sa upísal organizácii Roberta Stigwooda. Podpis zmluvy s United Artist Records spečatil vznik novej skupiny Trifle. Zostavu tvorili hráči ako Patrick „Speedy“ King (basa), Barry Martin (saxofón), John Pritchard (trúbka) a Rod Coombes (bicie). Posledný menovaný hral s Jeff Beck Group. V tejto zostave nahrali singel All Together Now/Got My Thing (UP 2270, 1969) a potom sa kapela rozhodla nasmerovať svoje kormidlo v ústrety dýchavičnému rocku.

Počiatkom roku 1970 prešla pod značku Dawn Records a pomenila zostavu. Coombesa vystriedal bubeník Chico Greenwood (z Jasper), odišiel i Pritchard. Navyše prišli traja noví hráči, trubkár Dick Cuthell, gitarista John Hitchen a klávesák Alan Fealdman (tiež z Jasper). Debutový album First Meeting (DNLS 3017) nahrala kapela v londýnskych Pye Studios v septembri 1970 a na pulty sa dostal vo februári 1971. Produkoval ho Joe Schroeder a obsahoval deväť skladieb brassrockového razenia, ktorý by sa dal prirovnať napríklad k Manfred Mann’s Chapter Three alebo Colosseum. O amerických velikánoch žánru nevraviac. V novembri 1970 jeho príchod predznamenal singel Devil Comin’/Old Fashioned Prayer Meeting (DAWN DNS 1008). Je zaujímavé, že na CD (Esoteric, 2010) sa ako A-strana singlu uvádza iná skladba, nazvaná Dirty Old Town. Hoci sa albumu dostalo prívetivých recenzií, kapela sa prakticky okamžite rozpadla. Líder George Bean totiž o pár mesiacov tragicky zahynul.

Rod Coombes sa po rozpade pridal ku kapele Gerryho Rafertyho zvanej Stealers Wheel (nahrali rovnomenný debut v roku 1972) a v roku 1973 sa stal členom folkrockovej formácie Strawbs, kde pôsobil počas jej úspešného obdobia až do roku 1977, pričom hral na albumoch Hero And Heroine (1974), Ghosts (1975), Nomadness (1975), Deep Cuts (1976) a Burning For You (1977). Od roku 2003 sa k nej pridal opäť a vydržal do roku 2010, pričom prispel na všetky štúdiové albumy z tej doby, vrátane živáku Live At Nearfest. Barry Marin sa pridal ku skupine Shanghai. Dick Cuthell sa pretĺkal ako úspešný štúdiový hráč (spolupracoval s The Specials, Johnom Martynom, Elvisom Costellom a Eurythmics), nechal po sebe aj nejaké nahrávky, či už na benefičnej kompilácii Starvation/Tam Tam Poul L’Ethiopie (1985) alebo na albume projektu VisionisticsMysterious Ways (1994), ktorý nahral celý sám.

Osudy Greenwooda a Fealdmana mapuje profil kapely Jasper.

Na CD sa jediný album skupiny zjavil najprv v Japonsku v roku 2005 (ARC-7127/28) a napokon, v roku 2010, i v Európe (ECLEC2212) vďaka Esoteric Recordings.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

  1. First Meeting (1971)

Pridaj komentár