Blues Pills ‎– Blues Pills (2014)

Keby ste švédsku skupinu Blues Pills nepoznali a nevedeli, že jej eponymný debutový album je z roku 2014, možno by ste predpokladali, že toto dielo vyšlo pred päťdesiatimi rokmi a určitým spôsobom by ste sa nemýlili.

Toto je blues rock, zahraný zdravou drzosťou a precítením, so zvukom, ktorý pripomína Free, Taste a mnoho ďalších skvelých kapiel z tohto obdobia. V niektorých ohľadoch by sa dalo tvrdiť, že toto má najbližšie k tomu, keď akákoľvek skupina prišla s revitalizáciou odkazu na spolok Big Brother & The Holding Company v  kombinácii so Stone The Crows.

Kapela vznikla v roku 2011, keď sa Zack Anderson (basa) a Cory Berry (bicie) spojili so speváčkou Elin Larsson. Po nahraní niekoľkých EP objavili francúzskeho gitaristu Doriana Sorriauxa a pozvali ho, aby sa k nim pripojil. Keď bol tento album nahraný, Dorian mal iba šestnásť rokov, takže bol ešte teenager, čo je trochu ťažké pochopiť.

Blues Pills produkujú vysoko oktánový blues rock a miešajú ho s poctivým blues, ako napríklad v prípade skladby River, kde Elin ukazuje, že vie zaspievať ako Adele, avšak rovnako tak dokáže až neuveriteľným spôsobom oživiť ducha Janis Joplin. Gitarový zvuk je mohutný, ale každý akord má svoje pevné miesto. Priestor však dostane aj klasický štýl Petera Greena, ktorý nahrávke dodá určitú jemnosť i obratnosť. Dôležitú úlohu zohrávajú Zack a Cory, pretože poskytujú pevné zázemie pre speváčku i gitaristu, s ktorými sa môžu vzájomne vyblázniť a výsledkom je jeden z najpôsobivejších debutov, s akým sa môžete stretnúť. Bez ohľadu na to, o aký žáner ide.

Tento diamant, vybrúsený rockovou minulosťou, by s Vami mohol zalomcovať. Je ťažké uveriť, že túto muziku vytvorili ľudia, ktorí by mali mať všetko ešte len pred sebou.

SKLADBY:
01. High Class Woman (4:28)
02. Ain’t No Change (4:58)
03. Jupiter (4:06)
04. Black Smoke (5:09)
05. River (4:23)
06. No Hope Left For Me (3:53)
07. Devil Man (3:06)
08. Astralplane (4:39)
09. Gypsy (3:09)
10. Little Sun (4:50)

ZOSTAVA:
Elin Larsson – vocals
Dorian Sorriaux – guitars
Zack Anderson – bass
Cory Berry – drums
+
Robert Vallin – piano (6), organ (8)
Joel Westberg – percussion [additional] 

Blues Pills Book Cover Blues Pills
Blues Pills
Blues Rock, Stoner Rock
Nuclear Blast
2014
CD
10

3 názory na “Blues Pills ‎– Blues Pills (2014)”

  1. Retro kapely mám rád, na Blues Pills mi však vadil ten humbuk kolem – jak je firma masivně tlačila všude, kde se dalo, aby z nich byly hvězdy. Je pravda, že by leckoho zmátli, že ta nahrávka není z roku 1970, tu autentičnost oceňuji, ale za srdíčko mě to nechytlo. To platí o novince Holy Moly! z roku 2020.

Pridaj komentár