Babe Ruth: First Base (1972)

Niektoré skupiny mali jednoducho smolu. Čo na tom, že hrali o dušu a dobre (čo nie je to isté), darmo, že prelomili magickú hranicu jedného albumu a vytrvali na scéne dlhšie než podenka… To je aj prípad anglickej kapely Babe Ruth, ktorá mala za mikrofónom ostrú babu Janitu Haan. Že je to škoda, dokazuje hneď debutový album First Base z roku 1972.

Rezký hardrockový nášup Wells Fargo dopĺňajú perkusie, ktoré by mohli evokovať Santanu, akurát muzika v sebe nemá ani zbla latina. Zato je tu prítomný aj saxofón, čo by mohlo nabádať k džezovým tendenciám, ale nebojte sa, nedeje sa tak. Klavírno-sláčikový úvod The Runaways akoby ukazoval, že kapela mala artové ambície, speváčka sa prekvapivo roznežnila, nekonečné pomalé gradovanie slákov a klavíra je jednoducho božské a je jedno, ktorého boha si tam dosadíte, či svojho alebo nejakého iného. Zappov megahustý King Kong si tu drvivo zadupe do zeme stredne veľké mesto, jedno, či využije klávesy alebo gitaru. Speváčka je evidentne držaná vo veľkej tlape, nuž je ticho. Ďalšia dlhočizná skladba nesie názov Black Dog. Začína krehko, sťa by muzikanti sťahovali staručký porcelán z pozostalosti a vidina jeho rozbitia by im mala priniesť nielen nešťastie, ale rovno prekliatie. Postupne sa na to vykašlú, však robota neutečie. Klavirista nahodí srdnaté tóny a ide sa na žúr! Nie, že by sa rytmus zrýchlil, ale emócie nahodili úroveň manželky, ktorá pristihla muža pri nevere. Gitarista na seba vezme nevďačnú rolu záletník a vyplače sa dosýta. The Mexican je odrazom populárneho westernu Pre pár dolárov navyše. Jemne rozkolísaný rytmus a ostrý rockový „drajv“, čo viac si priať? Azda priamy odkaz na soundtrack. A viete čo? Už sa servíruje! Záverečný hardrockový smrtihlav Joker pôsobí ako manna nebeská na moju temnú stránku. Nečudo, že sa nebránim!

Sprievodný singel Wells Fargo/Theme From „For A Few Dollars More“ nemá čím prekvapiť, nuž ho iba štatisticky zaevidujme, na cédečku od Repertoire sa jednoducho nachádza a basta.

Vynikajúca muzika! Tvrdá, a predsa pestrá. Nepočúvam ju často, ale vždy, keď to príde, je to zážitok. Rocková hudba bola počiatkom 70. rokov na vrchole a album First Base nezaostával. Tak sa neokúňajte a hajde počúvať!

 Skladby:

  1. Wells Fargo 6:14
  2. The Runaways 7:12
  3. King Kong 6:40
  4. Black Dog 8:03
  5. The Mexican 5:45
  6. Joker 7:42

Bonusy:

  1. Wells Fargo (a-side) 3:35
  2. Theme From „For A Few Dollars More“ (b-side) 2:19

Zostava:
Janita Haan: spev
Dave Hewitt: basa
Dick Powell: bicie, perkusie
Dave Punshon: klávesy
Alan Shacklock: gitary, spev, organ, perkusie

Hostia:
Caspar Lawal: congá, bongá, kabasa
Brent Carter: saxofóny
Harry Mier: hoboj
Peter Halling: violončelo
Clive Anstee: violončelo
Manny Fox: violončelo
Boris Rickleman: violončelo
Jeff Allen: bicie (2)

First Base Book Cover First Base
Babe Ruth
hard rock
Harvest Records
1972
LP, CD
6

3 názory na “Babe Ruth: First Base (1972)”

    1. Ja som netápal, mal som to požičané dávno-pradávno, dlho napálené a konečne mám aj originál. papierový obal od Repertoire z 2010 to istí, hoci viem, že existujú aj veľmi cenené japonské verzie. Zasa, kto by to zbytočne preplácal, keď existuje kvalitné európske vydanie, všakže…

Pridaj komentár