Attila dobýja rock

Americká skupina Attila pozostávala z dvoch členov, klávesáka a speváka Billyho Joela (áno, presne toho komerčne úspešného „típka“) a bubeníka Jona Smalla. V roku 1970 nahrali jediný album Attila a prakticky okamžite sa rozpadli, údajne kvôli tomu, že Billy si začal s Jonovou ženou. Vynikajúci klávesový album neskôr krtici označili za najhorší rockový album všetkých čias a Joel dokonca vyhlásil, že ide o psychedelickú sračku.

Čo vlastne čakať od Billyho Joela? Čo čakať od skupiny v zložení klávesák a bubeník? Čo čakať od hudobne nedostižného roku 1970?

Kombinácia faktorov z predložených otázok dáva jednoznačnú odpoveď. Veľa! Klávesy krížiace Emersona s Lordom doplnené o rockového „bitkára“ sa mi nikdy neopočúvajú, takže Joelov prvý styk so šoubiznisom nemôžem opomínať.

Ale poporiadku. Už prvá skladba Wonder Woman predvedie brutálne surovú zvukovú paletu v hardrockovom šate. Miestami si človek vôbec nevšimne, že tam niet gitary. Skladby plynú jedna za druhou, Joel výborne spieva a inštrumentálna hardrocková úderka nemá chybu. Vyzdvihol by som ešte dlhšiu skladbu Amplifier Fire, to je brutálna jazda od džezu po psycho-hard rock s prímesou všetkého možného, bubeník sa tu konečne naplno odviaže a znehodnotí všetky blany a činely v dosahu. Rovnako „namakaná“ je aj rýchla Rollin’ Home. Nakoniec spomeniem ešte záverečnú zverinu Brain Invasion. To je mäso!

Kto má rád klávesový hard rock, ten si príde na svoje.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Skladby:

 1. Wonder Woman 3:37
 2. California Flash 3:32
 3. Revenge Is Sweet 4:01
 4. Amplifier Fire (Part I – Godzilla, Part II – March of the Huns) 7:40
 5. Rollin’ Home (4:55)
 6. Tear This Castle Down (5:48)
 7. Holy Moses (4:29)
 8. Brain Invasion (5:42)

 Zostava:
Billy Joel: klávesy, spev
Jon Small: bicie

Attila Book Cover Attila
Attila
hard rock
Epic
1970
LP, CD
8

6 názorov na “Attila dobýja rock”

 1. Billy JOEL se mně vždycky líbil, a jeho soul/pop je příjemný. Navíc netahá kariéru donekonečna, na vrcholu přestal nahrávat nová alba, a už dvě desetiletí jen koncertuje. Když se ho ptají, proč dál nenatáčí, tak úplně v pohodě říká, že přece už vydal dost dobrých desek.
  ATTILA ve sbírce mám, ale je to až na výjimky slabé dílo. Brain invasion je asi nevíc k poslechu, zbytek mi přijde jako demo pokus.

 2. Tak to je teda něco. Neskutečná palba. Jméno Billy Joel mi je povědomé jen vzdáleně, ani nevím, jakou hudbou se vlastně proslavil – ovšem tahle deska je parádní a jenom kroutím hlavou nad tím, že ten bugr spáchali pouze dva hudebníci. A pecka Brain Invasion je super !

   1. Hejkal – a jéje, tuhle písničku samosebou znám. Není to styl, kterej bych poslouchal a doma nic takového nemáme a mít nebudeme, ale podle sledovanosti soudím, že je v tom fakt úspěšnej. Nebo dobrej ? Ale k těm klapkám ho to táhne furt…

Pridaj komentár