Art rock stratený v čase

Eponymný album Time je na CD k dispozícii od roka 2012 i keď na platni vyšiel už  v roku 1975. Nič to, vyplatilo sa počkať.


Shady Lady prináša od prvej noty rozkúskovaný hard rock, ktorý sa od tvorby Spontaneous Combustion (kapela, z ktorej Time vznikla) odlišuje najmä rozjačaným spevom. Gitary skvelo šramotia a rytmika by asi nezahrala tri takty bum-čvachu, ani keby jej za to platili. Niektoré vsuvky kombinujú psychedéliu a artrockové bláznenie v takom rýchlom slede, až je to z letmého načúvania nepostrehnuteľné. Myslím si, že kapela mala celkom rada Yes, skladba Turn Around je toho dôkazom. Tie vokály sú miestami na nerozoznanie. Svižná rezničina Violence ukazuje, ako by znela zmienená veličina Yes, keby vedela tvrdo rockovať, čo sa jej, pri všetkej úcte, nikdy presvedčivo nedarilo (nie, že by to prekážalo). Jasné, nemusím furt dookola pripomínať, že nálady sa menia od – „zdochýňajúceho slimáka“ po „Hulk smash“, takže nečakajte nejakú jednotvárnu polohu. O Yesterday, Today, Tomorrow to platí dvojnásobne, takto by znela porcia sekanej, keby ju zhudobnil dajaký klasicistický skladateľ.

Aj Dragonfly ma presviedča o tom, že v prípade Time ide o vydarenejšiu verziu skupiny Druid. Obzvlášť, keď v inštrumentálnych pasážach kapela chytá kŕč, ktorý jej bráni skončiť vo vymýšľaní. Liar má v sebe jasný rukopis ďalšej pompéznej kapely, a síce QueenHideout je len taká miniatúra, ale aj tak má vo svojom prejave niečo majstrovské. No a na záver spomeniem ešte aj skladbu Steel Away, ktorá má v sebe podmazové úlety á la King Crimson, v diaľke znejú zvony, vpredu spieva „Anderson“, ako zavŕšenie encyklopédie art rockových tendencií prvej polovice 70. rokov v skratke to funguje na jednotku.

Formácia Time nám tu po sebe zanechala jediný album s ôsmimi skladbami (všetko vlastnými, od dua G. W. Magretts – H. E. Yeatman) a veru to nie je málo! Hľadači niečoho netuctového a „art“ si prídu na svoje. Dobové inšpirácie dokázala kapela pretaviť do fungujúceho a najmä živelného tvaru, čo viac si priať.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Skladby:

 1. Shady Lady 4:25
 2. Turn Around 6:30
 3. Violence 3:20
 4. Yesterday, Today, Tomorrow 4:25
 5. Dragonfly 8:09
 6. Liar 2:53
 7. Hideout 1:25
 8. Steal Away 5:05

Zostava:
Gary Margetts: gitara, klávesy, spev
Jode Leigh: bicie, perkusie, spev
Triss Margetts: basa, spev
Alec Johnson: gitara, spev

Time Book Cover Time
Time
art rock
Buk
1975
LP, CD
8

6 názorov na “Art rock stratený v čase”

 1. Asi tak třikrát do roka se stane, že tady někdo doporučí kapelu, která spadá do mé sféry zájmu, a kterou nemám a neznám. Naposledy Maestro Snake a PING PONG.
  TIME jsou také takový objev, a tisíceré díky za něj. Miluji hudební archeologii!

 2. Himl hergot donrvetr krucajs element, speciálně Turn Around zní jako Gentle Giant zkřížení s Yes. Je to děsně komplikované, kostrbaté a po čtyřech skladbách toho mám plný brejle. Asi stárnu, ale tohle fakt nedávám 😉

 3. Najprv som sa motal po dome, ale čoskoro som si uvedomil, že to chce sústredené počúvanie. Pre mňa veľmi milé prekvapenie. Áno, fanúšikom Yes by to malo sadnúť a zaujať ich…
  Hejkal, díky za Time!

Pridaj komentár