Na Gandalfovo znamení zahalí kraj epická opona

Žil byl, na východ od země moravské týpek, jež si říkal hejkal. A ten hejkal tuze miloval stařičkou muziku. Psal a psal, popsal o ní stohy papírů a svým nadšením a bezbřehým zaujetím motivoval zástupy těch, kteří zakrátko kráčeli v jeho stopách. Jedním z mnoha, jež čerpali z jeho odkazu, byl další pisálek a hudební zanícenec horyna. 

To díky hejkalovi objevil horyna klenot jménem Ashbury, načež mu patří veliké díky. Prachem století pokrytou americkou jednoalbovou chuťovčičku, vydanou počátkem osmdesátých let, která však svou hudební náplní náleží spíš do epochy předchozí.

Jak už jinde nastínil před-recitátor hejkal, jde o poctivý a vysokooktanový melodický hard rock s jemnou art rockovou příměsí. Z muziky Ashbury je cítit epika (jen mrkněte na ten pěkný obal), výpravná atmosféra i emoce. Vokál Randy Davise vás zalechtá u srdéčka a některé melodie dvojice kytaristů nezapřou školu Marka Knopflera a jeho Dire Straits. Deska má pro svého posluchače připravených několik vrcholů. První dvojice skladeb k nim určitě patří, stejně jako na velice melodickém a příjemném kytarovém rifíku postavená skladba Vengeance. Osobně ji vnímám jako takový derivát Wishbone Ash, z jehož osnov mohli čerpat i první heavy metalové soubory počátku osmdesátých let. Druhá půlka je vyloženě postavená na španělkách a doznává širší epický rozměr. Hned první taková, skladba Madman je ukázkovou citací, jak skloubit melodiku, odpichnutý refrén a prvotní fantasy kouzlo. S Mystery Man jsou tu opět Dire Straits s pohádkově výpravnějším rozměrem v zádech…

Osmdesáté roky hudbě podobné jakou na svém debutu předvedli Ashbury úplně nepřáli. Je určena spíš snílků a fantastům, kteří si tu svoji středozem dovedou vybájit prostřednictvím mýtů a legend. Stačí počkat až se sešeří, zavřít oči a pustit si Endless Skies, to kouzlo připluje vzápětí samo.

SKLADBY:
1. The Warning 4.04
2. Take Your Love Away 3.47
3. Twilight 1.46
4. Vengeance 4.03
5. Madman 5.44
6. Hard Fight 4.18
7. No Mourning 2.43
8. Mystery Man 5.29
9. Endless Skies 7.36

Lyrics:
Rob Davis (1, 2, 4, 5, 8), Randy Davis (6), Randy & Rob (9)
Music:
Rob & Randy (1, 2, 5, 8), Randy & Rob (4, 7), Randy Davis (3, 6, 9)

Originally released June 1983, Ashbury South Music
Officially reissued on CD by Rockadrome, 2007
Recorded and mixed January and February, 1983 at Westwood Studios, Tuscon, Arizona
Engineered by Roger King
Produced by Roger King, Rob & Randy Davis

SESTAVA:
Randy Davis – lead guitar, electric guitar, acoustic and classical guitars, electric bass, lead and harmony vocals, synthesizer, percussion
Rob Davis – acoustic guitar, lead and harmony vocals, synthesizer
Johnny Ray – drums
Jerry VanDielen – acoustic grand piano on 9
John Watts – all percussion

Endless Skies Book Cover Endless Skies
Ashbury
Hard Rock
Ashbury Music
1983
LP
9
CD - Rockadrome/Vintage, USA /2007/

3 názory na “Na Gandalfovo znamení zahalí kraj epická opona”

  1. Včera som strávil veľmi príjemný hudobný deň počúvaním skupiny Ashbury a jej 3 doterajších albumov, presnejšie – Endless Skies (1983), Something Funny Going On (2010) a Eye Of The Stygian Witches (2018). Ak ma pamäť neklame, tak výborný debut som kupoval priamo od vydavateľa (distribútora), americkej firmy Rockadrome z Texasu.
    Horyna, vďaka za recenziu!

    P. S.: Ešte pripomeniem, že na Rockovici je pekný profil Ashbury od Borka.

Pridaj komentár