Peter Frampton – Frampton Comes Alive! (1976)

Najpredávanejší album roka 1976 v USA. Koncertný dvojalbum od talentovaného gitaristu, ktorý hral v skupinách The Herd a Humble Pie, aby sa vydal na sólovú dráhu, kde si ho nikto nevšímal až do jeho vydania. Toho sa v roku 1976 predalo len v Amerike 8 miliónov kusov (8x Platina)! Muzika je to veľmi prívetivá, pohodový rock pre masy, ale nie ako dnes, bez iskry. Naopak!

Frampton na svoj úspech škaredo doplatil. Vidiny zisku a fakt, že ho mali za krásavca, spôsobil to, že namiesto muziky z neho následne každý vyžmýkaval imidž a hudba šla úplne do úzadia. Napriek tomu je tento album povinnou výbavou každého bádateľa, ktorý to so 70. rokmi myslí vážne. Svojho času ho v USA počul azda každý a úspech slávil i vo svete (okrem, čuduj sa svete, Británie).

V neposlednom rade bol Frampton veľký nadšenec do efektu nazvaného talk box. V záverečnej štrnásťminútovej pecke si ho užijete dosýta:

Inak, skladbu Baby I Love Your Way pozná azda každý. Megapopulárny hit, pre Piťa dodávam pikošku – na margo Spotify a iTunes citujem autora: “Za 55 milliónov streamovaní skladby Baby I Love Your Way som dostal 1,700 $.” To bolo v roku 2017. Nečudo, že stadiaľ kvalitná muzika bez davov poslucháčov jednoducho mizne.

4 názory na “Peter Frampton – Frampton Comes Alive! (1976)”

  1. Tento nejprodávanější živák všech dob mě nikdy neoslovil pro svůj přílišný příklon k popu. Po skvělém debutu Wing Of Change z roku 1972 s výborným coverem Jumpin´Jack Flash jsem Framptona přestal sledovat. Překvapil mě až albem Thank You Mr. Churchill z roku 2010, na němž se vrací ke starému stylu.

    1. Súhlasím, že je to veľmi prístupný album pre masy, a preto asi zožal ten mega úspech. Tiež nepatrí k mojim favoritom, ale ako zaujímavý fenomén ma zaujíma. A, občas, keď mám náladu na nekomplikovanú kulisovku, po ňom siahnem.

  2. Hejkal, díky za “pikošku”. Síce nemám ružové okuliare, ale vlastne sa nič nezmenilo – autori a hudobníci sú stále na poslednom mieste.

    Inak, musel som si pripomenúť ten veľký hit, ktorý mi osobne nič nehovorí. Ostanem pri Humble Pie.

    1. Tento album je kultúrnym fenoménom. V roku 1976 sa stal hitom z ničoho nič. Frampton dovtedy síce fungoval, ale nijakou veľkou hviezdou nebol. Je zaujímavé sledovať, prečo práve koncertný dvojalbum “neznámeho” umelca zboril všetky limity popularity.

Pridaj komentár